Zlatý fond > Diela > Cesta za umením


E-mail (povinné):

Dobroslav Chrobák:
Cesta za umením

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Zaujímavá historická štúdia

Po tieto dni dostala sa nám do rúk malá brožúra univ. profesora dr. Daniela Rapanta, ktorá vyšla ako osobitný odtlačok z predposledného dvojčísla Elánu a pojednáva o Pribynovom nitrianskom kostolíku. Na základe veľmi skromných prameňov, ktoré sa nám zachovali o vzniku tejto prvej kresťanskej svätyne na Slovensku, púšťa sa autor do veľmi smelých, no logicky vždy dobre odôvodnených dohadov o tom, pre koho dal vlastne Pribyna kostolík postaviť, keďže sám v čase jeho vzniku bol ešte pohanom. A tu na základe niekoľko málo historicky doložených faktov dospieva autor k domnienke, že jedinou osobou, voči ktorej by mohol mať Pribyna dostatok náboženskej tolerancie i patričný rešpekt, mohla byť len jeho vlastná manželka, o ktorej Rapant predpokladá, a to opäť na základe veľmi bystrých a logicky odôvodnených kombinácií, že bola cudzieho, nemeckého pôvodu, a ako taká že vyznávala už pred svojím sobášom s Pribynom kresťanského boha. Je zaujímavé, ba miestami až napínavé sledovať postup tak dobre školeného a imagináciou bohato obdarovaného historika, akým je profesor Rapant, pri jeho vývodoch. Z celkových kusých a laikovi nič nehovoriacich útržkovitých prameňov vie presnou, povedal by som až drobnohľadnou prácou vykonštruovať živý obraz celého významného úseku našej dávnej minulosti. A akokoľvek sú jeho vývody smelé, predsa ani na chvíľu neopúšťa pri ich vzájomnom konfrontovaní a spájaní pôdu skutočnosti. Naopak, pridŕža sa jej až úzkostlivo a každý nový dohad si osvetľuje a overuje naraz z niekoľkých strán. Podobná práca má čosi spoločného s prácou vynálezcu, ktorý tak isto z niekoľkých všeobecne známych a nepovšimnutých faktov vie, vďaka svojej obrazovosti a na základe svojho kombinačného nadania, zostaviť nový stroj alebo novú chemickú zlúčeninu.

A ešte jedna maličkosť upúta čitateľa Rapantovej brožúry. Rapant píše totiž Pribynu dôsledne s ypsilonom po „b“ a odôvodňuje to takto: „Odlišne od doterajšieho spôsobu, ale súhlasne s etymológiou píšeme Pribynu s -y-. Niet totiž najmenšej pochyby, že meno súvisí so slovesom pribývať, ktorého kmeň sa nám javí napr. i v miestnom mene Pribylina. Podľa zmyslu by meno Pribyna zodpovedalo latinskému Crescensius. A niet tiež najmenšej príčiny písať toto samorastlé meno domáce pravopisom cudzím.“ I to zdá sa nám byť správnym a odôvodneným.

(1942)





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.