Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 13 | čitateľov |
Narodil som sa 16. februára 1907 v Hybiach. Študoval som na gymnáziu v Lipt. Sv. Mikuláši, na vyššej priemyselnej škole v Bratislave (oddelenie strojnícke) a Českom vysokom učení v Prahe (odbor elektrotechnického inžinierstva). Štúdiá som zakončil roku 1934 a toho istého roku vstúpil som do služieb Československého rozhlasu v Bratislave, kde som až doteraz. Do roku 1938 pracoval som v programe, od r. 1938 do r. 1945 ako vedúci techniky, do r. 1947 ako vedúci krátkovlnného vysielania a od r. 1947 doteraz ako oblastný riaditeľ Čs. rozhlasu na Slovensku. Počas svojho pôsobenia v rozhlase nadobudol som mnoho praktických skúseností v odbore rozhlasovej techniky a zúčastnil som sa činne a iniciatívne na výstavbe rozhlasového zariadenia na Slovensku. Od roku 1943 prednášam ako suplent na SVŠT vysokofrekvenčnú elektrotechniku a elektroakustiku. Som prednostom príslušného ústavu na SVŠT, ktorý som sa snažil i pri svojom hlavnom zamestnaní vybudovať na takú úroveň, aby mohol plniť svoje úlohy. Okrem toho som členom komisie pre II. štátne skúšky na odbore elektroinžinierstva.
Vedeckej práci som sa nemohol pre veľkú zaujatosť venovať doteraz tak, ako by som si bol prial. Viac som sa venoval praktickej odbornej činnosti a výchove technických kádrov nielen na škole, ale aj v podniku, kde som zamestnaný:
1.) Navrhol som technické zariadenie pre rozhlasové štúdiá v Bratislave (1940).
2.) Vypracoval som projekt pre stavbu rozhlasovej budovy v Prešove (1941).
3.) Napísal som rad odborno-populárnych článkov do časopisu Slovenský rozhlas (1940 — 42).
4.) Zúčastnil som sa aktívne na obnove a výstavbe vojnou zničeného rozhlasového zariadenia na Slovensku (1945 a nasl.).
5.) Vydal som prednášky na SVŠT Elektrotechnické žiarenie a teória antén (1948).
6.) Pre výchovu technického rozhlasového dorastu zorganizoval som 6-mesačné odborné podnikové školenie, ktoré vediem a na ktorom prednášam.
7.) Do konca roku 1951 zredigujem a vydám knihu Kurz rádiotechniky, ktorá bude slúžiť pri školení odborných kádrov z príslušníkov robotníckej triedy.
8.) Do konca roku 1951 vydám na SVŠT ďalšiu časť prednášok z vysokofrekvenčnej elektrotechniky (Elektrónky).
Politická činnosť. Do r. 1945 som nebol politicky činný. Roku 1945 som sa prihlásil do KSS a od 18. II. 1946 som riadne prevereným členom KSČ. Pracujem v ZO KSS v rozhlase t. č. ako člen výboru a učiteľ jedného z marx-leninských krúžkov.
1951