Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

13. Pavlovi Dobšinskému (14. VIII. 1854)

v Skalníku 14/8 854[175]

Pavle! Bol som Ti v Očovej náročky, Lehocký[176] bol doma ale chorý, tak že som žiadne pacta s ním uzavrieť nemohol; len som sa to od neho dozvedel, že má už Contracti s panstvom na viac chotárov (asi 100.000 jutier) spravenie, ale že sa už len z jari začnú merať, bo ešte nemá innstrumenti a adjunctov. Uvidím, čo to z toho môže byť pre mňa, má mi písať toho mesiaca ako, čo, kedy. A už do jari si iste labu budem lízať — bassom a ništ.[177] Turčania, hugáni takí ako vy, keď ma daromne na slove držia, zavolaj jim to tam, veď z tade skôr hlas dorazí.

Ešte jim jednu Epistolu k Židom budem písať.[178]

A vieš ako Budikovany stoja? Ako stáli. Mal íst na próbu Č.,[179] Valentiny[180] a náš Longaver;[181] ale jim senior povedal, že nač by sa toľko ustávali hore-dolu a ešte i do druhího seniorátu, keď sa ím Či. dosť páči: zostalo na tom. Podľa plánu krajinskieho zase má Valent. prísť na Č. miesto. Si verum est.[182] Medzitým sa to tak skoro nezakončí, kým sa vokátor nepopláce — vieš hádam, že ho pri volení tohto nebohieho boli pokaštrovali — a on bol prišol len licitendo. Wer weisz wozu das gut ist.[183] — Fratri ex Cornelio.[184]

He, psisko, či si išiel na Málinec?[185] — a na Tatry či pôjdeme!? Teraz už môžem, už mi kašeľ prestal. — Bol som sa Ti náležite na rakoch prechladil. No atd.

S Bohom

Tvoj J Botto

Pozdrav Compániu neženáčov![175] — Dve strany, 8°.

[176] Peter Lehocký — kniežatsko Eszterházovského panstva zememerač v Očovej (tak je zapísaný medzi zakladateľmi Matice slovenskej v prvom ročníku Letopisu MS)

[177] zahrešenie (maď.)

[178] T. j. ostrý list (podľa tónu apoštola Pavla z Novej zmluvy).

[179] Jonatan Dobroslav Čipka (1819 — 1861) z Tisovca bol farárom v Drienčanoch od roku 1847; tu aj umrel (po ňom tam prišiel Pavol Dobšinský).

[180] Daniel Valentiny bol farárom v blízkom Hrachove od roku 1833.

[181] Jozef Longauer bol vtedy farárom v Nižnom Skálniku; zomrel v máji 1859 (Bottov Vyšný Skálnik bol susednou obcou a fíliou).

[182] Ak je pravda (lat.).

[183] Ktože ho vie, načo je to dobré (nem.).

[184] Bratia z Cornelia (lat.) — Cornelius Nepos (80 — 30 r. pred n. l.) bol známy rímsky historik. Z jeho diela bola neskôr veľmi používaná učebná pomôcka v latinčine Cornelii Nepotis Phrases… (podľa E. Sincera ju pre naše pomery zostavil Pavol Doležal roku 1745; obsahovala jednoduchšie príslovia a výroky).

[185] Málinec — obec v Novohrade na riečke Ipeľ severne od Lučenca
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.