Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

25. Pavlovi Dobšinskému (9. III. 1856)

Slatina 9/3 856[333]

Palo! Nediv sa, že Ti tak dlho na tie tvoje frčky neodpovedám — vieš ja som zato na Teba nezabudol. Tak ako na terajší rok a deň a — svet; ale keď som tak bol mojimi polygonami[334] otočený zo všech strán ako Sebastopol[335] — že len kedy-tedy jasná strela a tisíc hrmenných teremttetov[336] von vyletelo na slobodnô — čože sem Ti vtedy mal a mohol kikiríkať. Teraz ešte raz berem ten tvoj opálený a prepálený lístok (čo ozaj telko ohňa máš, že si ešte aj z vonku na charakteristiku okolo pečate vypálil? — či sa to tie Tvoje neznaboskie výrazy von prepálili? — neznám).

Palo, Ty si ešte Hugán! a budeš Hugán, kým ťa dáka Korytnica[337] z tej choroby nevykuruje — a budeš sa zatiaľ prezývať, kým Teba nezačnú. — Ktože je slimák lenivý, sedák a zadák druhý ako jich Milosť? — ktorá len fajčí a je a o fajčení a žrádlu hovorí. Nejprv hledejte králevství ducha — potom sa starte o bruchá[338] — či ako to tam biblia hovorí. Commodnosti nad commodnosť je tiež len pre slimákov, a nie pre poctivieho behača či merača, a tej commodnosti mám telko, že ma už aj zadok bolí! — S tým si sa mi veru mal aj čo zaliečať! Ale zadák sa nazdá, že už nad Commodnosť riť. Počkaj, prišiel by si mi za figuranta, zvedel by si, čo je život. — A nazdáš sa, že mi za Tvojím… kým[339] sliny tečú? ó né! — ja mám môj Seraglio,[340] čo tiež dobrô kuridlo — ale čo ho aj nemám, za to mi sliny za ním netečú — čo som teraz za dva týdne dokázal, že som sa za ten čas od rozkoši fajčenia vedel zdržať. A tak si mi aj darmo ten újezd dohánový poslal, moja sa chtivosť nechytí. — Prídi len sem bývať a tu sa naučíš practiky života. Ja si z toho už zo všetkieho nerobím nič: keď nemám dohánu — nefajčím, keď nemám vína, pijem vodu, keď nemám švábelky, zakrešem si — keď nemám peňazí, idem do krčmy na kredit, keď sa zunujem večer, zahvízdam si, a keď som nespokojný so svetom, ľahnem spať atd. atd. Tu je to škola pre budúci ničomný život. — Ale čo tam po tom, teraz je už jar. Včera po obede som vyšiel svet pozreť okolo chotára a našiel som — vieš čo? — čo ty tu najdeš. Čo som vtedy cítil to môžeš vedeť. Zhováral som sa s nimi slovmi M-ča[341] — ale naozaj, aj tú rozkoš som ešte zriedka pocítil, odmladol som o 20 rokov. Jedno som dal za čiapku, druhô posielam Tebe, a tretie nemám komu. — —

Tak prejdu už zunovanie dni — prestaneme na karty, lutriu, dámen u glocke hrať,[342] šach a Sebastopol šturmovať, a perá obhrýzať a arithmetiku drhnúť — dostaneme sa na slobodnô pole dýchať — ako — muchy. Naozaj bude nás vraj tu telko ako múch. Noviny sú už zaplnenie provocatiami. My máme tiež naše ohlásenia na to pridať, žeby, t. j. tí páni si nesťažovali hneď aj kuchárky so špajzami došikovať, lebo ináče Slatina nás je nie stond vychovať. — Alebo musíme žiť podľa našej piesni (zo Schillerových Reuberov) Ein freies Leben führen wir atd. Heut laden wir bei Pfafen ein, bei marten Pächtern Morgen, Dort gebts ducaten. Bier und Wein für… ist, da lassen wir ja fein Den lieben Herr Gott sorgen atd. atd.[343] To ti je characteristika nášho života — onedlho naozaj si už začneme dade okolo Poľany dudať. Bei sturm wind marschiren wir, der Wald ist unser Nachtkwartier atd.[344] Keď si chlap, zverbuj sa medzi nás — za kňaza. Hej, ale by si nám musel o inšom kázať ako o tvojich haluškách, abys sa skamenel, p. farár! —

A čo mňa tam po Tvojich hugánskych pletkách, čo si dostal, takých tu dosť máš každodenne, že ak by som mal času, mohol by som Ti pakel frescov[345] poslať, na ktorých by si sa tak pukal od smiechu, ako ja na Tvojich tajemstvách od jedu.

Okolitý tuná svet je ten, čo bol, okrem že je už Javor[346] v Očovej, ktoriemu som ešte gratuláciu dlžen — a Jančo že vymašíroval na kaplánku Lubietovskú.

A teraz sa maj tam dobre. Zajtra ma čaká ataqu na intravillán slatinský.[347]

A ešte pozdrav tam všetkých dobrých ľudí s Bohom

Tvoj J Botto[333] — Tri strany, 8°.

— Na liste je Bottova vosková pečať a adresa v tejto podobe:

Dvojctihodnému pánovi Pavlovi Dobšinský, ev. kňazovi s úctou na Bystrom (Sebes patak).

[334] zememeračské prístroje

[335] Bottova narážka na vtedajšiu Krymskú vojnu.

[336] zahrešenie (maď.)

[337] T. j. minerálna voda.

[338] Bottovo ironizované zveršovanie výpovede z biblie

[339] Nečitateľné slovo; na tomto mieste je papier listu poškodený.

[340] sídlo (turecky, tal.); ináč aj značka tabaku

[341] Mickiewicza; Botto mu zrejme poslal zlisovanú prvosienku — v súvise s Mickiewiczom narážka na známu báseň z Balád a romancí Prvosienka, ktorú Botto neskôr preložil s názvom Jarienka (primula veris) a uverejnil v Dobšinského Sokole, 2, 1861, číslo 1.

[342] hra v dámu a zvonky (nem.)

[343] Zo Schillerovej hry Zbojníci: My voľný život vedieme atď. Ďalší text zo Schillera necituje Botto presne; vo vydaní Schiller sämtliche Werke, Zweiter Band. Stuttgart 1844, s. 107 majú verše znenie:

Heut laden wir bei Pfaffen uns ein, bei marten Pächtern morgen; Was drüber ist, da lassen wir fein Den lieben Herrgott sorgen.

V slovenskom umeleckom preklade (Zbojníci, Bratislava 1959, s. 153):

Dneska sme u farára a zajtra u šafára: vyvaľ, bachráč, vína sud, na vínečko máme chuť a o dušu po smrti nech sa pánboh stará.

[344] Text zo Schillera, ale Bottovo prehodenie veršov: Pri víchre my ideme, hora je naším nocľahom (nem.).

[345] fresiek, obrazov (lat.)

[346] Ondrej Rastislav Javor (1818 — 1878) — pochádzal z Tisovca; bol farárom v Radvani a potom v Očovej, kde aj umrel

[347] útok na vnútornú časť chotára slatinského (lat.) — t. j. Botto tam práve konal zememeračské práce
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.