Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

62. Matici Slovenskej (6. VII. 1865)

[810]

Slávno Podpredsedníctvo Matice Slovenskej!

Z vysokocteného naloženia Vášho od 29-ho November m. r. ponáhľam sa nasledujúce účty zložiť.

Z poslaných mi 300 žrebov na predaj — minulo sa 130 kusov; za ne prichodí 26 f. r. č.,[811] ktoré, ako aj zvyšných 170 žrebov tu pripojené Vám s úctou posielam.

V Štiavnici dňa 6-ho Júla 1865

Slávnemu Podpredsedníctvu Matice Slovenskej vždy k službám hotový[812]

J. Botto[813][810] — Jedna strana, 4°, signatúra LAMS: S/194.

[811] zlatých rakúskeho čísla (dobová mena)

[812] Jána Bottu vyzvala Matica slovenská na pomoc pri odpredaji žrebov v prospech Matice slovenskej listom z Martina 29. novembra 1864, signatúra S-61. Botto ich mal rozpredať v Banskej Štiavnici a v okolí.

[813] O Bottovom pobyte v Banskej Štiavnici v rokoch 1863 — 1867 sa zachovali aj iné zaujímavé údaje. Bottovi predkladali štiavnickí študenti svoje práce, zavše mu nosili aj svoj rukopisný časopis Útle puky a on zábavník prezrel a poradil im. S odstupom polstoročia si žijúci študenti na Bottu s vďakou spomínali: „Ako buditeľ národného povedomia zhromažďoval nás do svojho mládeneckého bytu a pri šialkach čaju rozpriadli sa rozhovory týkajúce sa hlavne budúceho národného povedomia, ako aj o slovenskej písemnosti a zvlášte básnictve, takže vždy obodrení a v národnom povedomí otužení opúšťali sme jeho príbytok.“ (Z listu vtedajšieho študenta štiavnického lýcea Rehora Urama Eugenovi Klementisovi 30. 12. 1922; citované z jeho štúdie o Sitne, zborník Literárny archív 1965, s. 45 — 46.) — Z listu Bottovho brata Michala 19. 1. 1866 sa dozvedáme popri vtedajších volebných problémoch v Rimave aj údaj, že Botto mu poslal 200 zlatých na nákup oviec, ktoré mu mal brat chovať (úmysel sa aj realizoval). Ako raritu v týchto „bratských“ listoch (škoda, že sa zachovali len jednostranne) možno uviesť, že od tohto listu až do konca začal o jedenásť rokov starší brat Michal bratovi Jánovi v listoch dôsledne vykať!
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.