Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

55. Pavlovi Dobšinskému (11. IV. 1864)

V Štiavnici 11/4 864[692]

Koma Pavo!

Ja neviem čo sa Ty telko ondieš, že Ti nepíšem, veď na Tebe bol poriadok. Nedávno po novom roku som Ti poslal list aj s novoročným vinšom, a Ty to ani nespomenieš; šuchreš si ta ruky predo mnou ako Pilát — a tu át[693] — sám sa mi zdáš byť tým, čím mňa vidíš byť. Ej, Palo, Palo, Ty si pes! Všetky Tvoje slová sa krúťa okolo jedného predmetu — nechcem byť prorokom, aby som mohol uhádnuť, čo z veľa oblakov býva. No ja Ti ešte raz len to povedám: Palo, neondej! — Hečko sa, chudák, už tiež vyondial z tej omáčky, až zase do nej neupadne, lebo to ženenia ako zimnica: na čas Ti prejde a zas Ťa vydegví. Mňa ako starého Záporožca už také pletky nevyrazia z koľaji — ale Vy, mládež rozpustilá, Vy sa zlatinárite okolo toho strediska ako by to osa sveta bola. Ho ho! — Ja sa teraz o inšô stariem. Stariem sa ako každý deň od dvoch týdnov po 6 hárkov načiaram v polohoknihe Sučianskej, ktorá má byť do 20-ho t. m. na mieste — a ako za té práce moje groše dostanem — lebo sa už doplňuje posledných tisíc, vlastne odplňuje posledných sto zo sporiteľni. Bieda je to tu, ani človek nežije, ani neumiera. Této komorské práce celé už mohli dosiaľ od troch rokov byť hotové a ešte sotvy prvšé stadium preit[694] mohli; vedľa proportie[695] teda ešte tu mám salašiť za 6 rokov! a ak nepríde potvrdenie uzavretých pokonaní od ministerstva za 6 rokov ešte za druhých 6, a tak in infnitum.[696] Tak si len pomysli potom: kotro, kä, šva, ak?[697] Na šesť rokov mi treba predca aspon šesť tisíc zl. a sa to nepríde až 4. Tak sa maj dobre, človeče hriešny! a choď po plátankách, ak nechceš aby si poplátaný nezostal.

Nuž čože sa to ozaj v tom našom Gemeri robí? Vychodí klinec z mechu istej v Hlase[698] dobre opísanej politiky, veď to aj najlepšie haluzy poobtínať, keď sa koreň nemôže. Len tá cesta a vaše hlasy spomohli? Len či sa otvoria raz oči tej vláde? — — Tu okolo nás sa to tiež krúti všeličo. V Krupine H-kovi[699] podvrhli list od akejsi tajnej vlády, v ktorom mu vyhrážajú, že ak neodstúpi od toho panslavizmu, že bude o krátky čas tak obesený ako všetci ostatní panslávi, žandári, financi atd. atd. — Ostatne ako sa počuje už sú vraj 3 pohlavári z tých 10-tich z okolia Krupiny chytení, ktorí v tomto mali ruky zababrané. — U Benického[700] vraj našli aj sl. mesta nášho čiernu listinu. — Ináče tu bolo a je ticho, iba čo akúsi zásilku zbroja boli, ale vraj darmo, hľadali. Paratí sa to, paratí — a z toho vykvitne? Stav obleženia.[701]

No predca raz teda tá amortizácia sa zakončí — len ponáhľaj s ňou, že by som i s bratom mohol prísť na poriadok. Hypotéku[702] iste budem potrebovať onedlho. So škodou sa podelíme.

Ale ešte jeden proces Ti zakvačím: ako si sa Ty opovážil bez môjho dovolenia moje škrabantie[703] do verejnosti pustiť to je violentia,[704] chlape! to si vyprosím! Teraz ich daj tiež amortizovať — alebo — — keď prídem do vás tak Ti ostatné vlasy vyplejem. Na teraz sa ale dobre maj! a sbieraj po tom Gemeri a Malohonte té pekné slová a výpovede do toho narodiť sa majúceho slovníka. Gemerská sbierka ale dokonalá, by už sama pre seba bola jedna kniha. Ja si ich tiež značím, keď mi tak čo z nich napadne.

Teda s Bohom!

Tvoj B.

NB

Kedy do vás prídem to najlepšie zvieš, keď ma uvidíš, lebo ešte ani sám neznám. Groša niť.[705] A naostatok predca keď už groša nebudem mať, ta sa len ta dám po šúpe došikovať. — Pozdrav všetkých našich a zdravstvuj! a píš mi čím skorej, ako to tam, čo tam, alebo sám príď — bárs aj v ohľady.[692] — Dve strany, 4°.

[693] teda (maď.)

[694] Tak zapísané; rozumej: „prejsť“.

[695] Rozmer (lat.); tu vo význame: návrh, plán.

[696] donekonečna (lat.)

[697] Hovorové výrazy z gemerského dialektu; porovnaj i list 6.

[698] Porovnaj list 51.

[699] Botto má asi na mysli Pavla Hečka.

[700] Lajos Beniczky — bývalý vojenský krajinský uhorský komisár v rokoch 1848/49 v Banskej Štiavnici; vydavateľ tlačeného zatykača na Hurbana, Hodžu a Štúra

[701] Dobový výraz na štatárium — stanné právo.

[702] Obstávka ma nehnuteľnostiach (lat.); súvis s Bottovou dlžobou Dobšinskému.

[703] T. j. škrabanice, písomnosti; tu vo význame verše. Dobšinský totiž bez Bottovho vedomia poslal Viktorinovi do Lipy Vojenské piesne (tam v roku 1864 vyšli na s. 355 — 364). Na Bottove hrozby z tohto listu odpovedá 12. 5. 1864: „Tie vojanské piesne mačka ti už z Lipy nevylíže, a tak ich len tam nahaj a mne pokoj daj. Veď akože vieš, že som ti ich ja ta oddal? Či si ma videl? A potom neviem, čo by si na mojej hlave plel, keď je i tak plešivá — a v hlave? Tam by si mal dosť čo pleť: ale odkiaľ bys’ začal? A chudák Viktorin už ozaj schudobnel: i tak by nebol mal žiadnych piesní.“ Ináč J. K. Viktorin vyzval Bottu k spolupráci na Lipe, 3, listom z 25. 8. 1863.

[704] násilnosť (lat.)

[705] nieto (nárečovo)
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.