Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

44. Pavlovi Dobšinskému (30. XI. 1861)

Vo V. Skálniku 30/11 861[556]

Milý Pavle, ty si cigán!

Že si to — to Ti dosvedčovať ako živiemu a pamäťou obdarenému človeku ani netreba. Som, ako vidíš z nadpisu,[557] ešte tu, ale zitrá ak p. Boh dá, už tu nebudem. Tak teda keď si do týchto čias ani k nám, ani do Čerenčian,[558] — z kade sa práve teraz vracám — neprišiel — maj sa dobre! — a nežiadaj si viac takú vizitu, ako sme Ti (a Vám) boli vyťali.

Strany tej dlžoby som sa s bratom shováral. Ak by si ale do nového roku účty zložiť nemal — nerob žiadne pokroky s ubezpečovaním daného Ti odomňa kontractu — myslím tých 300 zl.[559] sám Ti aj s interesmi zložiť. Len na ten pád by si ho mohol urobiť (úplnejší kontrakt od brata požadovať)[560] — ak by si musel s novým rokom účty oddať. Aj vtedy by som Ti radil račej len záručinnô písmo na tútože summu od brata vytiahnuť — to by aj jemu milšie bolo; a v tom by si mi kontract naspäť, alebo jemu doručil. — Odpíš mi pred časom čo ako v tomto ohľade myslíš.[561]

Tak teraz hajde zas do tej Kyselice[562] — Anticipacie[563] urgovať. Či by sa Vám daktoriemu nepáčilo na tú cestu? Príďte! lebo ste mi ani pozdravenie (nikomu) žiadno nezverili, že by som bol mohol zvedavosti a ubezpečenie priateľov vašich ukojiť. No ale za to by sa vám síce nezaslúžilo ta ustávať z toho vášho hniezda pokoja — ja už budem tak smelý plnomocenstvo pozdravu užívať, tak ako čo by ste ma s ním boli poctili. —

S bohom!

Tvoj priateľ J Botto[556] — Jedna strana, 4°.

— Adresa: Dvojictihodnému pánu Pavlovi Dobšinský, ev. kňazovi v Drienčanoch.

[557] T. j. — Vyšný Skálnik.

[558] V Čerenčanoch bol farárom ich priateľ Ondrej Krno.

[559] Sumu 300 zl. zozbieral Pavol Dobšinský ako redaktor Sokola na pomník Ľudovíta Štúra (mená darcov uvádzal na stránkach tohto časopisu — aj Botto na to obetoval 10 zlatých, porovnaj list 30, poznámka 10). Ako raritu tu uvádzame o Štúrovom dlhu citát z listu M. Š. Ferienčíka Dobšinskému zo 14. 7. 1856: „Práve som dostal list od L. Thurzu zo Zlatých Moraviec, v ktorom mi píše, že mu Kalinčiak na vedomie dal, že po Ľudovítovi 700 fl. str. dlhov zostalo — na to že už 273 fl. str. nazbieral, a teraz že nevie ako z konopí. Nuž, reku, keby ste Vy tam tak pod rukou celkom súkromnú zbierku zobrali a zozbierané peniaze alebo Kalinčiakovi do Modry, alebo bratovi nebohého Jankovi Štúr, adjunktovi v Bánovciach odoslali“ (M 14 B 1). Porovnaj aj Kalinčiakov „Otvorený list“ D. Minichovi, Sokol, 25. 2. 1861.

[560] Dobšinský nazbierané peniaze 300 zlatých požičal Jánovi Bottovi; brat Michal Botto bol ručiteľom tejto pôžičky. V ďalších Bottových listoch sú okolo tejto nesplatenej pôžičky a potom najmä okolo Dobšinského straty účtov dosť podrobné zmienky. Michal Botto píše 12. 7. 1862 Dobšinskému: „Dátum toho kontraktu skapanýho bolo, který som ja bol bratovi mojmu Ján Bottovi podpísal: v Tisovci rok 1858 a deň 30. december“ (M 14 A 18).

[561] So zinkasovaním a vyúčtovaním zbierok na pomník Ľ. Štúra mal Dobšinský problémy aj neskôr. Dňa 7. januára 1864 na zasadnutí Výboru Matice slovenskej sa napríklad prerokovávala „prosba p. výborníka P. Dobšinského, jako dosiaľneho opatrovníka peňazí na pomník Ľ. Štúra, aby mohol zozbieraných na tenže pomník a posiaľ u seba na úroky 6 % zložených 300 zl. r. č. ešte za dva roky podržať a úrokovať. Výbor privolil pod výminkou predpísaného zákonného zabezpečenia“ (Letopis MS I, Viedeň 1864, s. 49). Dobšinský až potom, po vrátení novej pôžičky pre Samuela Šípku, odovzdal nazbierané peniaze (porovnaj aj list 52).

[562] T. j. Štiavnice.

[563] súčasť zememeračských prác
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.