Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

46. Pavlovi Dobšinskému (14. I. 1862)

Štiavnica 14/1 862[576]

Brat Pavle!

Čo mi Ty to nepíšeš! Také písma, a skapať! To je znak, že si Ty ani za bankýra, ani za financministra nesúci. Té písma darmo tu vyhľaduješ.[577] Té si alebo na ceste ztratil, aleboi u Teba kdesi budú v čiernych hábach, more hodžoviensi![578] — Ináče si Ty z mojej stránky zabezpečený z ohľadu tej 300 zl. r. č. dlžoby mojim posledným, pred mesiacom asi písaným listom; ale ja z ohľadu Teba? Píš bratovi môjmu, alebo sám choď k nemu a daj mu na vedomie, že ten kontrakt od neho mi vydaný (kedy? to on bude vedeť) z uprávnených rúk skapal, čo mu bude ako svedectvo od Teba na ten pád, ak by sa dakto nepovolaný s týmže písmom o dlžobu hlásil. Ak ale myslíš, že amortisacia[579] je tu potrebná — vykonaj ju a potom si od brata pýtaj nový kontrakt, na čo (Ťa) splnomocňujem. Kontrakt ten má znieť na 300 zl. v striebre. A s tým buď do prvého Mája na pokoji. Do tedy možno že sám aj s šupáky[580] prídem do toho Vášho a nášho, tak dobre osadeného Gemera. Pozdrav chlapov a praj jim odo mňa štiastie!

Poznať z Tvojho vyzvania ma k Vám cez zimu, že nič nerobíš; lebo ináče, až by Ti telko práci ležalo na hlave ako mne, to by si ani spomnúť nemohol. — Vieš, čo by si Ty takto okrem toho kŕmenia husí a sliepok ešte robiť mal? — Píš kritiku![581]

Čítal som, hrozne zvedavý, Miliducha[582] tak do neba vyvyšovaného, z ktorého keď sa mi to len tak nevidí, len maličká čiastočka má byť pravdou. Ak sa to (a to tým viac) aj cudzozemcom tak bude videť, ako mne, tá chvála hrozná bude ako neumelá chvastanina platiť u nich. Preto kritiku, už raz kritiku — aby sme dolu nešli.

S Bohom!

Pozdravenie srdečnô pani kmotre v duchu a nádeji![576] — Dve strany, 8°.

[577] T. j. doklady na pôžičku peňazí.

[578] Zrejme Bottovo odvodenie z používaného výrazu „more patrio“ — podľa obyčaje vlasti: tu podľa obyčaje Hodžu; ich spolužiak Jurarj Hodža bol podľa listov tiež taký zábudlivý. Ináč Botto mu podľa Hodžovho listu z Dolnej Štubne 12. 8. 1869 (podobne i Hodžov list zo Štubn. Teplíc 21. 11. 1873) poskytol pôžičku na gazdovanie.

[579] umorenie (lat., výraz z peňažníctva)

[580] peniaze (nárečovo)

[581] Bottovo vtipné odporúčanie bolo naozaj potrebné a Dobšinský sa vtedy i neskôr stal naozaj jedným z najuznávanejších kritikov slovenskej tvorby — publikovanej a ešte len rukopisne pripravovanej, napríklad pri neskorších súbehových prácach Matice slovenskej koncom šesťdesiatych rokov (porovnaj náš príspevok O kritike diela V. Paulinyho-Tótha Pavlom Dobšinským, Literárny archív 1965, s. 168 — 172).

[582] Pád Miliducha. Báseň historická zo života Slovanov polabských — vyšla v Lipe, 1, 1860. Jej autorom bol Ľudovít Žello (1809 — 1873). Dobšinského ostrú kritiku, ktorú vyslovil v liste Viktorinovi, sme odcitovali v poznámke k listu 43.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.