Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

67. Pavlovi Dobšinskému (22. IX. 1867)

[863]

Bratku!

Odpusť a odpusťte všetci, ktorým vôľu neplním.[864] Som rabom okolností; vôľa moja hodovať bude s Vami. Pripijeme si len tu za blaho Vaše: Žite! na mnogaja i blagaja lieta! Keď mi čas dovolí, prídem vás pozreť, prídem sa podívať na Vaše štestie s bielymi fúzy;[865] prídem tým chodníčkom vychodeným čo spojuje dve doliny.[866] Ej, budete že mať za život — dvaja Palovia, dvaja švagrovia![867] chorošo![868] krásne! atd. — Tu ma ale Váš švagrík pretrhol[869] — — Teda s Bohom! do videnia! a ak mi hneď teraz na prosbu moju neodpustíte, teda potom instanciu in personam[870] už len neodhodíte, lebo bude sekerka za pásom.[871] — Ešte pozdravenia a úctu moju povedz všetkým, i novým i starým Tvojim priateľom i priateľkám — s Bohom!

V Štiavnici dňa 22-ho Sept. 867

Tvoj J Botto

bývalý a v nádeji súci kmotor[872][863] — Jedna strana, 4°, signatúra 36 D 14.

— Na rube listu adresa: Dvojictihodnému pánu p. Pavlovi Dobšinskému v na ten čas — v Slatine.

[864] Dobšinský pozval Bottu na svadbu listom 9. 9. 1867.

[865] T. j. až v zime, keď bude sneh.

[866] Botto má na mysli Rimavskú dolinu (kde bol v Skálniku farárom Czéner a kde mal aj Botto rodné sídlo) a Balockú — dolina Vlkova, kde boli Dobšinského Drienčany v údolí riečky Blh.

[867] Pavlovia — Dobšinský a Czéner — si zobrali za ženy dve sestry Medvecké; Czéner neskôr ochorel na epilepsiu.

[868] dobre (rus., zápis azbukou)

[869] Brat dvoch vtedajších mladúch Samuel Medvecký (1845 — 1896), neskôr doktor práv, advokát vo Zvolene, významný slovenský národnopolitický dejateľ z konca 19. storočia.

[870] návštevu osobne (lat.)

[871] Z ľudovej zbojnícko-jánošíkovskej folklórnej tvorby.

[872] T. j. minulý (pri Dobšinského dcére Oľge z prvého manželstva) a budúci — pri ešte len čakaných deťoch z manželstva práve uzatváraného.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.