Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

57. Pavlovi Dobšinskému (25. VI. 1864)

v Štiavnici 25/6 864[718]

Koma Palo!

Ež be som Ti nezostal dlžen; có Ti ide, tu máš.[719] Volanie Tvoje na mňa, že by som si vraj ko Vám zaskočil so Šuškom,[720] je podobnô volaňú z brehu na pstruha prechodiaceho sa bystrianskym potokom (tam vieš v zadku), že by išiel von. Keď ho chceš mať, poď Ty k nemu, alebo musíš aspon ujezď[721] dať na udicu, čo ho to ozaj hor pohne. Zostanem už len na tento čas v tomto hliene, kým ma dáka dobrá náhoda k Vám dopraví. V Martine sa, ako mám nádeju, zídeme a potom mi môžeš prísť so mnou pomáhať vyratúvať na konto. Ja nebodaj ešte pred tretím Aug. pôjdem do Turca ku Sučánskej authentikácii; aspoň Filo mi písal, že tá ešte pred žatvami má byť. Už ako bude tak bude, ale Gemerčanom bránu Martin spraví, len že nie takú, ako Vy to tam viete robiť. Ba čo ozaj Ratková začne na ten násilný skutok?[722] A čo druhé cirkve? Veď je to ozaj čertovská usurpacia.[723] A Kuzmány — kedyže príde ta visitovať?[724]

Novín tu dosť. Moda sa už aj do cirkve prebíja. Na minulom cirk. konvente oba farári navrhli: že sa kamže majú skasírovať, lebo že je to vraj von z času — a nekomódna hába. Zostalo to ešte síce len v návrhu až do uzavretia presbyterstva. Ale že to privolí, temer istá vec, pri tom všetkom, že obecná alebo slovenská strana jim ju tak ľahko dolu zhodiť nedá.

Počul som, že nás tiež zavolá ad vocem jich milosť p. richtár za Slávnosť júnovú;[725] nuž ale — veď sme tu. — Ale ešte k predošlej kamži jedno korollarium.[726] Obraz oltárny, ako vieš, poneváč je vraj starý, má sa novým zameniť. Starý ale — mystičný sa tu nebodaj rozumeť má. A chcú si vraj dať — vymaľovať troška modernejší a primeranejší sl.[727] mestu: Samaritánku. Tak hľa sa to pomaly reformuje.

Ad vocem reformatia — Ti ešte pripomeniem Hečku.[728] Ten sa Ti to chytil do toho, už druhé podošvy derie za ženou. Chodí sem i ta, od Doliny do Krupiny v tomto obore po dievčatách, a každá ho vraj magnetizuje. Menovite okolo Kráľoviec sa krúti. — A keď vykrúti, tak Ťa musí volať na svadbu.

Curiosno,[729] ako to človek, keď sa obmeškal, potom vynahradiť usiluje sa.

S Bohom

J Botto[718] — Dve strany, 8°.

[719] Zámerne použité nárečové tvary z Gemera.

[720] Pavel Šuška (1839 — 1866) — pochádzal z Pukanca, vtedy študent ev. lýcea v Štiavnici 1858 — 1864, učiteľ v dolnozemskom Petrovci. Jeho skoro vyhasnutý život opísala Terézia Vansová v memoárovej próze Paľko Šuška.

[721] Podstatné meno; t. j. ujedenie, muška.

[722] Porovnaj list Dobšinského z 9. 6. 1864.

[723] násilné uchvátenie (lat.)

[724] Navštevovať (lat.); vizitácia bola oficiálna biskupova návšteva a kontrola v zboroch. Karol Kuzmány ako patentálny superintendent mal na to právo, ale pre boje autonomistov sa tam nedostal. Ináč tieto cirkevné pomery boli vyvolané zvýšeným národnostným útlakom, ako sa to ukázalo najmä neskôr, keď autonomisti na generálnom konvente ev. cirkve v Pešti 24. 9. 1867 dosiahli zrušenie cisárskeho Patentu zo septembra 1859, a tým aj patentálnych cirkevných zborov.

[725] T. j. za spomienku na martinské memorandové zhromaždenie.

[726] veniec, cena pre hercov (lat.)

[727] slobodnému (skratka)

[728] Pavol Hečko — vtedy ešte nebol ženatý

[729] zvláštne (lat.)

— V Bottovom fonde sa zachovala Dobšinského odpoveď z 13. 8. 1864, v ktorej okrem iného spomína: „In fine finali a nadovšetko a obzvláštne a praecetens omnibus to vedz, že som tento list nadovšetko a zvlášte len preto písal, aby som sa poriadky zbudol a aby na Teba rad prišiel písať, že by si mi reku z toho Martina voľač odpísal, bo to až na posmech málo v tých Vedomostiach o tom.“ Na voľnej strane Dobšinského listu si Botto načrtol verše na motívy piesne z Novohradu s incipitom Abože mi hrajte… (Uverejnil som ich v štúdii Bottove paralipomena v knihe Zlomky z romantizmu. Bratislava, Tatran 1982, s. 216 — 217.)

— Z tohto času sa v Bottovom fonde zachovali dva listy od brata Michala: 29. 6. 1864 (vracia mu ako splátku dlžoby 40 zl.); 7. 8. 1864 (vracia mu splátku dlžoby 60 zlatých).

— Časovo na toto miesto treba zaradiť aj údaj, že Botto v Štiavnici 27. júna 1864 zapísal lístok do pamätníka Samkovi Medveckému s dvojverším, známym z neskoršieho vydania Spevov.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.