Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

63. Pavlovi Dobšinskému (16. VI. 1866)

Štiavnica 16/6 866[814]

Pavle!

To je nič! — Ty a taký nihilista! Či neznáš, čo to byť nihilistom? máš znať — a báť sa, bo ináče ľahko pôjdeš z Chujavy[815] do Siberie.[816] Keď som takto palicu zlomil nad Tebou, teraz Ti idem povedať: prečo si Ty nihilista? —

Čo je nihilista? (myslím, že to tiež potreba očärťažiť, aby sme dák o susedove dom nebúšili). Nihilista je ten, a taký dvojnohý zver bez pier čo: nič, vlastne dač — nevie, nechce a nerobí. Vlastne toto len ešte jeden rodzaj[817] nihilistov tak rečený (ako aj medzi blázny sa nachodí) „neškodný“. A druhý rodzaj je ten a taký: ktorý druhému nedá nič vedieť, nič chcieť, nič robiť (a takýto má byť tiež aj medzi blázny); tento sa menuje: furibundus.[818] Ešte aj tretí, čtvrtý atd. rod nihilistov sa nachodí — ale čo tam po nich — z ktorých aspoň ten jeden pripomenúť ešte môžem, ktorého programom je: náhoda. —

Teraz postavme této obrazy do radu a popozeraj sa do nich, ako Geneta[819] — a zvieš, ku ktorému sa podobáš. Keď sa takto sám poznáš, tak aj uznáš a uznať musíš môj výrok nad Tebou.

Nemysli si, že si bez viny, aždaj preto, že však Ti zelenina nepomrzla — to vieš že aj psom tráva rastie. A nihiliste tiež musia žiť z dačoho, ako tí Tvoji colegovia chrústy a húsenice, kým ich mráz nepokále skorej pozdejšie. Jedným slovom — s Tvojím nihilismom ďaleko nezajdeš, najdiaľ ta kde loj kopú.

Keď si teraz list obrátil na druhú stranu, môžem sa nazdať, že najdeš obraz predošlému opačný t. j. moj.

Ja vidíš som nie nihilista, čoho dôkazom je aj tento list od datum až po podpis; ale som realista — opravdový to človek činu. Ale že by si ten čin celky vo všeobecnom zmysle nebral, držím za potrebnô Ti to povedať, že sa tu len čin dobrý rozumieť má. Ja sa aspoň tak domnievam. Medzitým bohužiaľ! moji občania sú nie celky toho náhľadu, o čom som sa mal príležitosť už dosť — ačpráve, chvala bohu, posiaľ len na vlastné uši, presvedčiť. Ale darmo je, to ani alumnickým divisorom[820] inak neide.

Ostatne čo sa mojho sociálneho obzoru týka, nemôžem Ti nič zvláštneho zdeliť — ten je len ten a taký, ako bol počnúc od Adama až po Izáka.[821] Všetko chlapia činu ako ja; všetko to pracuje z čiastky na rozmnoženiu, z čiastky na zošlechteniu človečenstva.

Hečku som nedávno bol pozdraviť od Teba; — teraz som počul, že ho už aj svokra so švagrinou prišli blažiť. Bla[822] — — hoslavený človek!

Ináče v tom ohľade sa mu i ja môžem prirovnať — bo mám tiež tri páry rúr, vynímajúc svoju simplu;[823] lenže této len vtedy durkajú, keď ja chcem — a potom: této ja nabíjam — a tam kto zná či je nie naopak. — Na jeseň, ak nás Boh doživí, nebodaj budem mať tú česť Ti aspoň jednu z týchto mojich spoločníc života predstaviť.

Ako že, či mieniš do Martina?[824] a kedy?… Bol by som Ti mal ešte mnoho písať, ale keď mi papier vychodí, leda s Bohom!

Tvoj J Botto

Čakám kedy ma k Gemischoru[825] budú volať. A Ty? Jaj, Ty si ozaj už obšitoš. Keď na dolinu pojdeš, pozdrav všetkých a povedz jim, že — žijem.

Pp.

Pavle! ale že si sľub drž! príď ešte pred mojou svadbou, bo ak by si len po nej mal prísť, tak by to bolo — na sv. Vida.[826] — Vidíš — furt sa chcem shovárať s Tebou — a Ty si predca tak lenivý na to písanie.[814] — Dve strany, 4°.

[815] T. j. fujavica; Botto myslí na zapadnuté Dobšinského pôsobisko v gemerských horách; zrejme to nie je narážka na dielo Jonáša Záborského Dva dni v Chujave — vyšlo až v roku 1873.

[816] Na Sibír posielala cárska vláda do vyhnanstva revolucionárov (dobovo nazývaných — nepriliehavo — aj nihilisti).

[817] rod, druh (poľ.)

[818] zúrivý, šialený (lat.)

[819] Geneta bol bývalým ev. farárom v Kraskove; pre rozpory s cirkevnou vrchnosťou odišiel do Nemecka (list P. Dobšinského z 12. 5. 1864). Po ňom sa v Kraskove stal farárom Andrej Antalík (švagor Ľudovíta Kubániho a jeho vrah roku 1869). Po zrušení revúckeho gymnázia roku 1875 sa tu stal farárom jeho direktor A. H. Škultéty.

[820] Doslova: výchovným rozdeľovačom (lat).

[821] Adamovský, Izák — štiavnickí priatelia

[822] Botto nezapísal najvhodnejšie slovo — „blázon“ — ale prešiel ironicky do celkom inej roviny vyjadrenia.

[823] jednorúrová puška (lat.); Botto bol náruživý poľovník

[824] Na augustové valné zhromaždenie Matice slovenskej.

[825] Zmiešaný zbor (nem.); Botto ešte stále myslí na svoje iné zamestnanie — porovnaj list 60, poznámka 5.

[826] Na svätého Vida — čo nebude nikda; ľudové porekadlo, ktoré sa u Bottu naplnilo, lebo sa nikdy neoženil. — K tomuto Bottovmu listu (keďže predchádzajúci je až spred roka) zachovali sa tri Dobšinského listy. Dňa 8. júna 1866 mu píše, že dlhší čas bol nemocný (prst na pravej ruke). Dňa 23. 7. 1866 píše o vyše dvojtýždňovom pobyte v kúpeľoch Železnô a Korytnica. Dňa 20. 10. 1866 mu Dobšinský oznamuje, že na revúckom gymnáziu už majú 135 žiakov. „Veď by som vdačne a z drahej duše rád sa bol vybral k Tebe, kým chvíle trvali a trvajú; ale čože? groša niet. Vždy si popredku rácem, že na viac vyjde tá zosýpka, ako potom vskutku vychodí a dochodí, a tak potom na tom nevychodení a nedochodení troskocú sa plány a počet účtov je, že človek ani z domu nevychodí, ani do Martina, ani do Štiavnice nedochodí. Langhoffer brádňanský mi povedal z martinského zhromaždenia toľko o Tebe, že Ťa tam na okamženie videl a že si ma pozdravil. Za to kratučké pozdravenie tedy píšem Ti, že sám neznám, čo Ti písať. Ak rád máš staré histórie, tak by som Ti opakoval dávne lamentácie, ako sa mi zdá, že ani nežijem na svete pre to jedno nevychodenie a nedochodenie zo sýpky: ale to pochybujem, že by Ti staré histórie milé boli.“
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.