Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

26. Pavlovi Dobšinskému (12. V. 1856)

Szlatina l2. Máj 856[348]

Brat Palo!

Poneváč dnes (či včera, či kedykolvek) duch svätý sa vylial na každieho veriaceho,[349] ako aj na mňa — teda nemožno mi na Tebe nekričať jazykom týmto mŕtvym. Mal som síce na Chrochoti[350] čakať tohože ducha, ale že sa to teraz všade rozlieva — a potom bez kompánie ísť? — zostal som tu, kde som. Veď i tak možná vec, nebudem tu jej ulice za veľa drať. Prečo? počuj a zvieš. Nedávno som dostal od Br.[351] ten návrh, že by som Chrochoť a druhie dva malie chotáriky prevzal na seba za 2 roky pomerať. Dobre, reku, ale ako sa to tie najkomisnejšie kraje, tak musí aj plat byť ten najlepší; teda mi dajú od jutra 12 kr. str. No to, pravda, bolo neočakávanô žiadania preň, bo nič na to nepovedal, len že ak sa mi teda tam nepáči, teda v Detve, ale mu aj tam nechcem na 8 kr. prijať, a tak neznám, či sa nerozídeme. Chce prácu dokonalú až nazbyt, ako naozajší skrupulant sa na maličkosťach zastavuje, a platí zase ako škrlák. Bol dal pozvanie k tejto práci aj do novín, hlásilo sa ako povedá zo 30, ale z tých predca sa sem neodhodlali len dvaja practicanti — neznám prečo. Isteže jim výminky už po predku nešmakujú. Na (Vianoce)[352] Veľkú Noc som bol v Bystrici. Tam ma Seltenreich[353] nasilu verboval k Liptákovi.[354] On tam má merať pri ňom Tisovec — ten dostane 12 kr. od jutra. Nuž reku dobre, aspoň budem tam bližšie pri vás — a potom výhľady pri komore — to je dačo lepšího. Mám čakať do prostried tohto mesiaca na vyzvania — a potom poručeno Bohu, adieu Welt![355] — Čo som chcel vidieť, to som videl a Slatiny mám po hrdlo. Do Augusta ešte na každý pád tu chcem zostať ako som slovo dal, tak ma tu hľadaj, vieš. Ale čerta — Ty to už len tam okolo tých včiel kúriš a pozeráš ako tráva rastie. Zase kury vyháňaš z pitvora do záhrady, zo záhrady do pitvora — a to všetko nič nestojí. Palo, račej sa Ty ožeň, že by tá svadba skorej bola, že by som Ti prišiel za družbu, na koni, čo skorej. Hoj tritisíc hrmených, ale by Ti to bol len za život. Len to je galiba, že by si už bol potom ženatý, a to je zase len ništ. Račej sa Ty len neožeň. Svadbu aj bez ženy spravíme, keď sa nás zopár zíde.

Planý Ti je tento náš život tu — bez src, bez ducha.[356] Cez týdeň sa vyrobíš ako kôň, a v nedeľu tiež, keď sa nevieš kde ak zabaviť. Teraz už aspoň kolky rúcame s burgerí[357] a bryndziarmi, aj to kolkáreň a společnosť len šuvix.[358] Ináče keď sa človek chce, tak sa dosť môže na nich nasmiať, na jich originálnej trhanine, a švachovitosti.[359]

Ale už si Ty vari kázeň dokončil, teda aj ja urobím koniec rečiam. S Bohom

J Botto[348] — Tri strany, 8°.

[349] Botto naráža na vtedajšie cirkevné sviatky „svätého ducha“.

[350] T. j. na Hrochoti (tak zapísané od pôvodného slova).

[351] Daniel Braxatoris — Botto k nemu do práce — iste z dôvodov, ktoré nižšie v liste spomína — nenastúpil (porovnaj list 21, poznámka 4).

[352] Pretreté; Botto stratil pojem o čase, ale opravil sa!

[353] Inžinier Žigmund Seltenreich (Szeltenreich) — mestský inšpektor a zememeračský podnikateľ v Banskej Bystrici

[354] Inžinier Ján Nepomuk Lipták — zememerač v Tisovci

[355] Zbohom, svet! (fnanc., nem.)

[356] Úvodný verš z Mickiewiczovej známej Ódy na mladosť.

[357] mešťania (nem.); v spojení s „bryndziarmi“ ironizujúci Bottov úškľabok na obyvateľov Zvolenskej Slatiny

[358] T. j. nanič.

[359] obmedzenosti (nem.)
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.