Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

77. Viliamovi Paulinymu-Tóthovi (19. X. 1875)

[947]

Slavstvuj nám, slavstvuj, syn slova: tvoja buď sláva, veď tvoja koruna tŕňová!

Botto

B. Bystrica 19/10 1875[947] — Jedna strana, 8°, signatúra M 81 A 7.

— Adresa na rube: Pauliny Tóth V. — T. Szt. Márton.

— Telegram na tlačive v maďarčine Távirat Beszterczeb. 318 — 1875.

— Text je napísaný cudzou rukou (poštový úradník).

— Botto poslal telegram k slávnosti tridsiateho výročia spisovateľskej činnosti Viliama Paulinyho-Tótha (od uverejnenia jeho básne Hviezda v Orle tatranskom, 1845, č. 7). Bottu na túto jubilejnú slávnosť upozornil martinský priateľ Samo Šípka v liste 12. 10. 1875. Celá akcia sa uskutočnila ako možný politický akt odporu proti vtedajšiemu zlikvidovaniu Matice slovenskej, ktorej najvýraznejším reprezentantom vo funkcii prvého podpredsedu bol Viliam Pauliny-Tóth. Ako raritu možno uviesť, že aj Botto sa dožil tridsaťročného jubilea spisovateľskej činnosti — jeho prvá publikovaná báseň Hrob vyšla v Orle tatranskom 22. 2. 1848; ale pri Bottovi sa už v roku 1878 nerobila okázalá slávnosť: pri Paulinyho jubileu išlo vyslovene o politikum veci.

— Text telegramu je vlastne Bottovo štvorveršie, ktoré sa motivicky priraďuje do okruhu známych Bottových básní K hodom Slávy a Orol.

— Zaznamenať ešte treba, že Botto v nedatovanom liste asi z konca apríla 1877 dostal vyzvanie od Paulinyho zaťa Matúša Dulu (23 A 13), aby urýchlene napísal štvorveršie na náhrobný pomník Viliama Paulinyho-Tótha a jeho manželky Vilmy. Botto priamo na voľnom mieste Dulovho listu zaznačil dve verzie veršov náhrobného nápisu; nevieme však, či ich Dulovi poslal, lebo na Paulinyho pomníku (martinský Národný cintorín) nie sú žiadne verše realizované. Verše i list som uverejnil v zborníku Literárny archív 1965, s. 171.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.