Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

61. Pavlovi Dobšinskému (15. a 26. VI. 1865)

V Štiavnici 15-ho Juna 865[790]

Pavle!

Keď si mi povedal výminku, pod ktorou sa listu od Teba dočkať mám: tak Ti teraz už len písať idem, žeby si nepovedal, že azda ja poridok[791] ruším.

Najsamprv na tú Tvoju katechizáciu Ti zretedlne odpovedám, že: chcem amortizujúcu listinu na oba kontrakty, s ktorýma si tak lahodne vygazdoval — a žeby tá odpoveď ešte viac dôrazu dostala, pripojujem Ti tuná 10 f. rč.[792] ako pomoc z mojej strany na útraty, čo si pri tej pletke mal. Pôvodnú listinu mi sem pošli čím najskôr, ale skôr hodnoverný odpis z nej dobre bude keď bratovi oddáš; lebo kto zná, kedy budem môcť k vám sa vyredikať. Neznám ani kde mi hlava stojí, telko práce. Tej jeseni mám tri obce podeliť. Ale do Martina ažda sa len dáko vykradnem, kde, nadejem sa, že aj Teba nájdem.[793]

Vo Viedni som ešte nebol, aj neznám či už budem môcť odbehnúť, a na neistô sa mi teraz ten drahý čas a pár sto zl. aj nerado reskiruje. Veď čo sa má stať, to sa vraj i tak stane.[794]

Som nechutný akýsi — celý svet mi kyselinou páchne. 26-ho[795]

A ešte i teraz. Adama[796] žena zožiera — a radom tých zo pár nevoľných Slováčkov by Ti mohol pre- a rozmerať. Všetko, všetko sa lajdačí a mládež d-to.[797] Niet sa s kým kde ako zabaviť. Ba nedaj bože bolo ani len 6-ho Júna zasvetiť — letargia, indifferentismus tu i všade dookola až sa človeku hnusí. Začína sa olovený vek — aby ho parom spálil! Či to aj u Vás tak? S novinami to akosi tiež tak vyzerá — prečo? — ak ich to cenzúra dosiaľ tak tlačila, čože bude za týmto. Ako hladnému kus chleba tak mi padla tá Tvoja kritika — predca dačo nového a na dačo súceho. Len naprej![798]

Pre obveselenie mysli čítam teraz I-vý zv. Vedomostí.[799] Aký to život! — Zukunft[800] síce tiež dobre píše, ale len časom; ten pohla Palackého puma.[801] Slavische blätter[802] tiež len akosi po vrchu plávajú. Obecenstva dosť a dôstojnej zábavy chybuje. No veď sa ono ten redaktor aždaj napraví, keď sa lepšie rozhľadí. — Ale nič ma ešte tak nenazlostilo, ako to vlani vyšlô Cir. Meth-skô Album,[803] to je tak naozaj zberba až hanba; bola by to ozaj satira na tú slávnosť — keď by nie tých zopár slovenských kusov. To je tam dokonalá charakteristika toho nového pokolenia západných Slovanov; len aby boh chránil našu mládež od takej skazy.

Chcel by som Ti ešte dačo z druhého tónu, ale to všetko len na tú jednotvárnu svrčkovú peseň vychodí. Bola tu, vlastne len mala byť velikánska slávnosť. Prišiel Prónay,[804] gen inšpektor — et S.[805] Superintendent. K veľkoleposti ničoho nechybelo, len ducha. Parády dosť bolo, ale bez ladu a skladu; gavaléria a banícka infanteria s artilleriou,[806] zvedavého obecenstva kopa — to všetko ale vcelku vyzeralo ako tekvičie po Michale.[807] Každô čakalo slová nádeje, vyzeralo 48-my[808] — a len nič a nič; obaja len pár slov preriekli na tú mnohú úctu a bolo po všem. Temer že sa hlasite nerieklo: škoda groša.

A s týmto končím peseň, bo sa aj obávam, že by Ťa pri jej čítaní dák zívačky nepopadli. Píš mi Ty dačo lepšieho, tam u Vás je aždaj krepkejší svet.

S Bohom! Dobre sa maj! A pozor, aby si tak nepochodil ako Rutkay Mičinský.[809] Boh Ťa chráň.

Tvoj brat J Botto[790] — Dve strany, 4°.

[791] Tak zapísané: poriadok.

[792] Desať zlatých rakúskeho čísla; súvis ešte stále s amortizáciou stratených dlžobných úpisov.

[793] Botto myslí na augustové matičné zhromaždenie v Martine.

[794] O tomto Bottovom úmysle porovnaj list 60, poznámka 5.

[795] T. j. 26. jún — dátum pokračovania v liste po jedenástich dňoch.

[796] Ján Adamovský

[797] detto — to isté (lat.)

[798] Botto má tu zrejme na mysli Dobšinského recenziu s názvom Jonáša Záhorského Básne dramatické, ktorá vychádzala na pokračovanie v Pešťbudínskych vedomostiach, 1865, č. 42 — 44.

[799] Pešťbudínske vedomosti z memorandového roku 1861

[800] viedenský časopis; porovnaj list 60

[801] František Palacký (1798 — 1876) — český historik, politik a kultúrny činiteľ. Botto má na mysli najmä vtedajší Palackého prechod od pôvodného austroslavizmu ku značne kritickému hodnoteniu mnohonárodnej habsburskej monarchie.

[802] Slovanské listy (nem.); dobový viedenský časopis

[803] Botto má možno na mysli dielo Jána Bílskeho Dějiny sv. apoštolů slov. Cyrilla a Methoděje, ktoré vyšlo v Prahe roku 1863, alebo album, ktorý mal podľa pamätnej knihy Frant. Jana Jezberu List k všem kněžím, učitelům, spisovatelům a umělcům slovanského jazyka… Praha 1861 vtedy vyjsť (Dobšinský ho recenzoval v Sokole, 2, s. 148).

[804] Dezider Prónay — barón, gen. inšpektor ev. cirkvi v Uhorsku

[805] Gustáv Seberíny (1816 — 1890) — ev. farár na Čabe, superintendent banského dištriktu

[806] vojenská jazda a banícka pechota s delostrelectvom (lat.)

[807] T. j. po 29. septembri; v jeseni je už aj tekvičie zvädnuté.

[808] T. j. rok 1848: revolučné nádeje vtedajšej spoločnosti.

[809] Samuel Ruttkay (1826 — 1881) bol ev. farárom semlackým, lugošským, administrátorom v Krupine, farárom v Hornej Mičinej (1859 — 1865) a potom v Čáčove. Neskôr sa rozviedol a konvertoval, chcel sa stať katolíckym kňazom u Strossmayera v Chorvátsku. Botto sa tu o ňom zmieňuje v súvislosti s koncom jeho mičinského úradovania: ako prívrženec Patentu a Kuzmányiho neprijal na vizitu superintendenta Jozefa Szekácsa, neohrozene sa vzoprel proti maďarónskej autonomistickej brachiálnej moci, ktorá ho nakoniec násilne, za asistencie vojska, z mičinskej fary doslovne deložovala. — Z tohto času sa v Bottovom fonde zachoval list od brata Michala z 29. 5 1865, v ktorom mu oznamuje, že odobratie syna za vojaka odvrátil nákladom skoro 200 zlatých. V skoršom liste 4. 1. 1865 prosil Michal brata o pomoc pri tejto vojenskej hrozbe nad jeho synom. Reaguje tu aj na nezachovaný list Jána Bottu, v ktorom boli výčitky nad bratovým hospodárením v Skálniku a omrzenosti okolo toho.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.