Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

49. Pavlovi Dobšinskému (24. XII. 1862)

V Štiavnici 24/12 1862[611]

Milý kmotre Pavle!

Od toho času ak si tu bol, ako čoby kameň do vody hodil. Nepíšeš mi ani b ani c, ako sa máš. V novinách síce bolo akôsi a či b, ale neznám, či si to Ty čiaral. Teda keď mi Ty nič nepíšeš ako sa máš — ja som sa odvážil sa Ťa cathegoricne spýtať: ako sa máš aj moja malá krstná?! Uvidím, či mi na to neodpovieš a či hej; či si opravdivý gemerský kňaz a či nie! To je ozaj koža tých Tvojich pánov bratov, z ktorej keď ju práši, ani dobrý ani zlý duch nejde. Či ste ozaj už veľa na Maticu zozbierali? Takí boháči, oplývajúci bravami a baranmi už môžu oferovať každoročne aspoň kože z tých, čo im pBoh zabije. Ale ak to tak pôjde ako sa to aj kde inde už ukázalo, že kath.[612] farár obetoval 100 a ev. 2 zl. čo nedúfam, že by v tomto spôsobe Gemer nebol na predku, či ozaj potom nebudú s tým agitovať, že je Matica katholícky ústav? — keď to počujú tí 2zlatoví podporovatelia, či potom nebudú protestantsky protestovať, alebo konečne si svoje groše naspäť pýtať. To je hrúza! tak málo špekulatívnosti! pre kohože je ten ústav? Či tamtí majú deti, či títo? — Ale povedzže jim, keď vieš po nemecky. —

Počuješ Pavle! nože si tak zajdi dakedy aj na tú Rimavu a zanes im to osvedčenie,[613] Jánošíka od Bobulu[614] a druhie vyšlé brošúrky — tí ľudia tam nič nemajú, aspoň sa tak nazdávam z výjavov tamejších, opísaných v Novinách[615] súdiaci; vidno, že sa iskra hodí, ale sa nechytí, bo je ľud nepripravený. Knižky u vás rozširovať azda len smiete, to nie je tak kruté vo vašom ako v tunajšom senioráte.

Hečko sa chudák už hotuje pod jatku; teraz kedysi má byť konvent, na ktorom sa zodpovedať má strany predávania Hodžovej brošúry.[616] Je ale odhodlaný čo sám sa brániť a vysoliť im pravdu do očí, a tým čo by oči nemali do nosa. — Keby len mal podporovateľov, mohla by to pekná scéna byť.

Ormisa pozdrav, a že by netratil dobrú myseľ za to, že má tak málo predplatiteľov na Mataja,[617] nič to (aspon) len si bude dosť odberateľov, čo úfam. Štiavnici môže tiež poslať 10 kusov, ja mu ich chcem rozpredať. Predplatné groše by som mu hneď poslal, ale som práve teraz v tomto ohľade ako kostolná myš.

Pozdrav všetkých priateľov na Sajave i Rimave, aby sa hore mali!

My Ťa tiež všetci pozdravujeme: Adamovský, švagor Izák a želáme Ti nie len hodne medových opekancov a Štedrý večer, ale aj medový nový rok! A mojej krstnej povedz tiež toto priaťa,[618] keď ešte čítať nevie.

Zdravstvujte. S Bohom!

Tvoj J Botto[611] — Dve strany, 4°.

[612] Katolícki farári oproti evanjelickým skutočne vtedy obetovali na Maticu slovenskú nepomerne viacej. Bottova výčitka je oprávnená, ale zrejme zabudol brať do úvahy dobové finančné pomery jedných a druhých, ba ešte aj to — ako sám píše — „či tamtí majú deti, či títo?“

[613] Zrejme má na mysli príhlas k vstupovaniu do Matice slovenskej.

[614] Ján Nep. Bobula (1844 — 1903) — staviteľ v Budapešti; neskôr exponent tzv. Novej školy slovenskej, vydavateľ Slovenských novín; brožúra Jánošík vyšla vo Viedni roku 1862. 32 s. Ako vydavateľ bol uvedený J. N. Bobula, ale jej autor bol Viliam Pauliny-Tóth. Bobula bol za brožúru súdne stíhaný. Neskôr v roku 1873 vydal Bobula aj druhý zošit Jánošíka — už bez súdnych dohier.

[615] Rozumej — v Pešťbudínskych vedomostiach.

[616] Botto má tu na mysli brožúru M. M. Hodžu Dohovor o tom, čo sa robí v cirkvi evanjelickej augš. vyzn., vedený v cirkvi ev. augš. v. vrbicko-svato-mikulášskej pre nás, pre vás i pre nich a pre všetkých, ktorých sa týka. Viedeň 1862. 16 s.; druhý zväzok z toho istého roku mal 45 strán.

[617] Ormisova „činohra v 4 dejoch“ Mátaj vyšla v roku 1862 v Rožňave v rozsahu 110 strán.

[618] prianie (nárečovo)
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.