Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

41. Pavlovi Dobšinskému (2. III. 1861)

V Bystrici 2/3 861[515]

Hušták za dolnou bránou č. d. 1081[516]

Bratku Pavle!

Ako z nápisu vidíš som tu. Prišiel som od Selteinreicha,[517] ktorý inspektorom pri meste ostal, tie komorovskie práce prevzať a potom hneď sa aj tu osadiť. Tak vidíš, tu budem bývať, kým sa nezunujem. O mesiac abo skorej prídem do Štiavnice ešte pozostalé mappy od rázu zdvihnúť; teda pri tej príležitosti budem mať tú česť aj Teba samodruhého[518] navštíviť. Toto som Ti zato oznámiť nezameškal, aby si patričné poriadky zavčasu porobiť mohol. K pr. Sokola mi sem posielaj, a síce od 25-ho minulého mesiaca (môžeš mi ešte aj z 15-ho poslať, bo mi chýba) zatiaľ, kým Ťa protivná depeša nezastihne.

Ľutujem, že som Turec zanahal. Tam sa Ti to teraz dosť poriadny život vyvinuje. V Martine sa zakladá meštiansko cassino[519] (kam všetka notabilita turčanská bude patriť); dosiaľ už mali zosbieranô na 130 fl. r. č. Novín sa má hrúza držať, a síce nebodaj polovica maď. a polovica slov.

Zvlášte Martin sa zmôže. Dva úrady okresné tam bytujú; Ťažký a Hodža Ď.[520] pribudli. Kohút[521] síce, ako prišiel, tak išiel, do Prešporku. Ej, len vyslanec, vyslanec, či sa prevedie? — Orságh,[522] Archidiakon, si z toho ruky umyl, propter certuim quoniam.[523] Teraz sa za nových musí robiť, za Mudroňa[524] a Fillu inžiniera,[525] proti Just Ďorďovi,[526] ktorého každý ako aristokrata neveľmi oblibuje. Hlasy tamtých dvoch, keď sa podľa uzrozumenia spoja, tohto hlasy prevýšiť musia. Len by sa to ešte nepokazilo. —

Z Gemera mi píšu samie nepríznivé chýry. Nikto z našich, aspoň na našej doline, úrad nedostal; vyslanec Széplaky[527] je už dosiaľ nebodaj zvolený. Človiečka vraj nieto, ktorý by sa, za svoje ohlásil. Smutno.

Aj tými novinami ten Fr.[528] tak odkladá, ešte ani len programmu. Marko[529] ho predbehol, a to pre mnohých bude platiť: kto prvší, len lepší. D.[530] musí na jeho stanovisku kľačať — teda z Bystrických novín už nič. A čas uteká — diéta predo dvermi a časopisy orientovať majúce ešte porebre(?).[531] To je galiba.

S Bohom

Tvoj B.

NB: Tu Ti pripojujem aj tieto fragmenta — keď ich budeš môcť upotrebiť, dobre — ale mi originál zachovaj.[532][515] — Dve strany, 8°.

[516] Bottova nová — dočasná banskobystrická adresa

[517] Inžinier Žigmund Seltenreich — mestský inšpektor a zememeračský podnikateľ v Banskej Bystrici

[518] T. j. ženatého.

[519] Turčianske kasíno v Martine vtedy i neskôr vyvinulo významnú spoločensko-kultúrnu činnosť; okrem iného o tom svedčí aj zachovaný rukopis v LAMS Pamätnica Turčianskeho kasína.

[520] Juraj Hodža vtedy prešiel z Turian do Martina.

[521] Jozef Kohút (1838 — 1915) — advokát v Martine, kde prežil celý život; jeho bratislavské intermezzo trvalo len krátko

[522] Ján Országh (1816 — 1888) — katol. farár vo Sv. Ďure, turčiansky archidiakon, podpredseda Matice slovenskej

[523] pre spoľahlivé pretože — pre spoľahlivé príčiny (lat.)

[524] Pavol Mudroň (1835 — 1914) — martinský advokát, neskorší predseda Slovenskej národnej strany

[525] František Filo — bývalý Bottov zememeračský predstavený

[526] Jozef Justh (1809 — 1875; nie Juraj) — veľkostatkár v Necpaloch, snemový vyslanec Martinského okresu

[527] Széplaky sa stal gemerským poslancom na sneme.

[528] Ján Francisci s pripravovanými Pešťbudínskymi vedomosťami — začali vychádzať 19. marca 1861.

[529] Štefan Marko Daxner práve vtedy vydal programovú publikáciu Hlas zo Slovenska. Pešť 1861. 39 s.

[530] Š. M. Daxner

[531] zapísané; vo význame „po riedku“

[532] Botto tu zrejme Dobšinskému posiela verše do Sokola; ich rukopisy sa pri liste nezachovali. — V súvislosti s Dobšinského vydávaním Sokola hodno tu uviesť „ohlas“ z druhého brehu: anonymní Blahomil a Jaroslav z Pešti v nedatovanom liste píšu Dobšinskému: „Hodžu obeszte a zaspievajte nad ním — toto jest ten, ktorý v 19-tom sztoletí náš národ zakopal. Čo sza ale patentu dotíca, peknje chváli szte si zakorenili. Čítajteže Times, anglickje novinky, čo Anglicko na vás vraví. Vi zbojníci národu szlovanskieho!“ (M 14 D 44).
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.