Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

74. Notárovi Zvol. Ľupče D. Kissovi (X. 1874)

[942]

Urodzený Pane!

V záležitosti Lupča-Podkonickej novo robiť sa majúcej cesty, cteným dopisom p. notára mestského pod. č. 621 vyzvaný, mám česť týmto sl. mag. mestečka Lupče úctyplne v známosť uvodiť, že by som plán na hor spomínanú cestu, ako aj snáď potrebný (predpočet) rozvrh nákladov (Sostenüberschlag) čo (ktorý) by sa ešte tej jeseni (vyhotoviť mohol) ešte vyhotoviť sa majúci — prevzať mohol. K ďalšiemu o tom domluvení sa z mojej stránky som hotový budúceho týdňa bárs ktorý deň sa dostaviť. Sl. magistrát nech ráči termín ustanoviť a príležitosť poslať.

***

Cteným dopisom Vaším pod č. 621 v mene zastupiteľstva mesta Zvol. Lupča na mňa znejúcim v záležitosti novo staväť sa majúcej premávnej cesty Lupča — Podkonickej vyzvaný, či by som sem poťažné mernícke predpráce: plán a hádam aj rozvrh (rozpočet) nákladkov a to ešte tej jeseni vyhotoviť nepodujal? mám česť týmto v známosť uvodiť, že áno, som hotový (bárskedy) (dúvere) tejto žiadosti sl. mesta Lupči čím najochotnejšie sodpovedať. —

K ďalšiemu o tom (dopravení) domluvení sa nech ráči sl. zastupiteľstvo termín určiť a príležitosť poslať. Ja z mojej stránky budúceho tydňa bárskerý deň som hotový dostaviť sa.[942] — Jedna strana, 4°, signatúra 23 A 62.

— Ide vlastne o koncept Bottovej odpovede (v dvoch variantoch) na ponuku vymerať cestu z Ľupče do Podkoníc; dátum na liste nie je zapísaný, datujeme podľa vyzvania zo Zvolenskej (dnešnej Slovenskej) Ľupče; Bottov koncept je zapísaný na rube tohto listu, ktorý pre dôležitosť faktov uverejňujeme in extenso ďalej.

— Botto už v liste 73 spomína, že na rok 1874 nemá vo výhľade nejaké väčšie práce, ale len také odrobinky, ako je aj táto záležitosť.

— Ináč Botto v tomto ľupčianisko-podkonickom okolí robil už skôr v rokoch 1869 — 1870 komasáciu urbariálneho chotára. O tom sa zmieňuje aj autor historicko-národopisnej monografie s názvom Podkonice Andrej Gregorčok

— Igovän (Martin 1977, s. 29); ale o Bottovom vymeriavaní novej ľupčiansko-podkonickej cesty autor monografie nepíše.

— List Tupčianskeho notára D. Kissa má toto znenie:

Č. 621/874

Od notára a fiškála mestečka Zvol. Lupča

Jeho urodzenosti Pánu J. Botto ingenieur

v B. Bystrici

Zastupiteľský sbor mestečka Zvol. Lupča uzavrel ešte tejto jeseni exequovania vlanajšího roku donesenej determinatii, že sa na mesto v Lupči do Podkonicz vedúcej cele porúchanej cesty, jednu novú cestu ťahať, resp. budovať, a upravila mňa, Vašu urodzenosť, na mestskie kelčike sa stať majúco vypracovania plánu na cestu túto úradne požiadať. —

Úctivo tehdy vyzývam Urodzenosť Vašu v páde prijania záležitosti tejto čím skôr k nám do Lupči prísť, mňa ale o prijdení aspoň dvôma dnima pred upovedomiť, aby som toto výboru patričnému sdeliť mohol.

V Zvol. Lupči dňa 9 Octobra 1874

D Kiss, notár a fiškál
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.