Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

75. Mešťanostovi Zvolenskej Ľupče (XII. 1874)

[943]

Vysoko urodzený pane, pane mešťanosta!

O záležitosti od dňa 20 Nov. b. r. Vašnosťou (mi naloženej) poverený mám česť Vám nasledujúcu — nie práve potešiteľnú — správu podať.

Aviso na instrumenty na Zvolenskej stanici ležiace som 22-ho Novembra tunajšej „Spediteur a comissioner“ firme Pavlovič, s tým sľubom od neho, tomuto oddal, že jich sem za tri dni iste dostane. Na 4-tý deň, keď som ich nedostal, som mu prísne dohováral, že čo je to, čo to za poriadok? On sa mi ukázaným z pošty recepisom očisťoval, že on za to nemôže, že zásylka na čas nedochodí. — Naručil som mu teda opätovne, aby si na tom záležať dal, bo že tým jeho kredit najvätšmi trpí. (Sľúbil) Tak som čakal darmo, aj čakal až do 30-ho Nov (do nedele). Tu ale som mu odpísal kategorične, že ak behom troch dní (od tejto záležitosti) lebo instrumenty, lebo aviso od nich mi naspät (mi do rúk) neodovzdá, že ho budem cestou pravoty pohľadávať. Hovoril, že na 14-ty deň len možno o to cestou pošty reklamovať. A ja v tej omrzelej veci si už neznám čo počať. Sám sa o vymenenie pokúsiť nemôžem, bo nemám aviso v rukách. Ale by sa mi za najprimeranejšie videlo cestou Vášho úradu na správu staničnú v Zvolene telegrafične sa obrátiť (že by ju sem pod tou istou alebo aj mojou adresou dopraviť dala. Peniaze 5 f. 72 mám u seba, ostatnie by som už doplatil.)[943] — Jedna strana, 4°, signatúra 23 B 21.

— Ide o koncept listu zapísaný na rube prvopisných verzií Bottových básní Spievať a Prvý sen.

— Adresáta nevieme menom identifikovať: list však má zrejme súvislosť s meračskými prácami vo Zvolenskej (dnešnej Slovenskej) Ľupči, o ktorých sa píše v liste 74.

— Datovanie: rukopis listu ani veršov nemá dátum; len v rukopisných Sobraných spevoch 1879 Botto uviedol pri básni Prvý sen údaj: „V Banskej Bystrici 1874“; mesiac určujeme podľa zmienky v texte listu. Súvis s listom 74 tiež potvrdzuje možný dátum listu 75 ako začiatok decembra 1874.

— Časovo na toto miesto treba zaradiť údaj z listu Sama Šípku Jánovi Bottovi 17. 11. 1874 z Martina (23 A 48); „Paľo Dobšinský bol tu so synom v septembri a rozumie sa, že sa naša rozprávka často okolo Teba mala. Spomínali sme Ťa aj po dobrom aj po zlom, lebo že vraj si uviaznul v tom Tvojom remesle a na vzlet duševný pozabúdaš, hrešíš proti bohu a svetu. Ináč gratulujem Ti, Janík môj, ku dňu — ale som zabudnul, vidí sa mi, že ku 30. septembru. Čítalo sa to v čas početnejšieho nášho zhromaždenia u Balku, kde sme sa, k úcte jedného c. kr. oberlajtinanta Srba boli zhromaždili a urobilo to na nás znamenitý dojem.“ Šípka tu má zrejme na mysli Bottovu ostrú báseň proti zrušeniu revúckeho gymnázia, ktorá bola publikovaná s názvom Jim (Spomienka na 4. sept. 1874) v Orle, 5, č. 9, 30. 9. 1874 (pretlačili ju ihneď aj Národné noviny, č. 110, 8. 10. 1874) — v Spevoch Jána Bottu vyšla s doteraz uvádzaným názvom Vrahom. Šípkov list jasne potvrdzuje aktuálny ohlas tohto angažovaného Bottovho básnického výkriku.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.