Zlatý fond > Diela > Listy Jána Bottu


E-mail (povinné):

Ján Botto:
Listy Jána Bottu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Martin Droppa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Zdenko Podobný, Christián Terkanič, Jaroslav Merényi, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Lenka Leštáková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov


 

78. Štefanovi Markovi Daxnerovi (I. 1878)

[948]

Brat môj drahý!

Začínaš s vinšom list Tvoj[949] a vinš je celky (dobrý) correctný, tak že mne neprichodí len dodať: Bože daj, Bože daj! — len že ako je corektný ten vinš čo do obsahu, tak je on nie čo do formy, bo úlohy mali byť premenené,[950] pri čom som, pravda, ja mravne vyhorel: Calcul Tvoj dobrý, akcia má právo na odmenu, passivita len povinnosť odmieňať. Ale čo máš čakať od pohorelca?[951]

Žiadosť Tvoju[952] neprijať mi neprichodí, a predsa samej veci spomoženo nebude. Dovoľ mi, aby som Ti to vysvetlil.

Už v jaseni som Ti bol spomnel, že Ivana[953] domov brať i na ten pád, keď za riadneho poslucháča nebude prijatý, je nepraktičnosť. Prečo? preto, že ak mu qualificátia chybí, tú aj tak doma alebo u mňa si nenadobudne. A bez tej nemôže napred. Môj náhľad bol a je ten, že si ho mal tam nahať ako mimoriadneho. Keď by sa len reč nemecky a francúzsky, portom matematiky a kresleniu bol ešte podučil, a rok tento nebol by preň stratený, bo pri dobrých schopnosťach jeho bol by si mohol vyučovacie predmety v nasledovných 2 rokoch tak podeliť, že by za 3 roky i tak celý kurs bol dokončiť mohol, a keď by aj to nie, v známosťach by iste vyhral. — Bez študovania riadneho k dákemu fachu teraz prísť nemožno a študovať možno len v riadnom ústave. Ak má vôľu študovať, prečo si (ho) tam nenahal — ak nemá — doma si jej iste nenadobudne.

Viem čo je to, keď na vyššie ústavy príde človek nepripravený.[954] 47/8-ho som to skúsil. Chyba tá, čo vtedy bola, je iste aj teraz: že v gymnásiách našich túto prípravu nadobudnúť si úplne nemožno. Takže prvý rok bez pokulhávania nejde. Nám síce sami professori hľadeli chybu túto napraviť tým, že nám riadne prednášky zaviedli k opetovaniu nižšej mathesy a geometrie. A predsa ten rok som takrečeno len na orientovania sa v odborných vedách strávil. Bol to rok síce političnými akciami pretrhnutý, ale keď by aj té neboli bývali — sotvy výsledok mojho študovania bol by iný býval. — A tak som musel ešte tretí rok aspoň do mája, kde sa rigorosa skladávali na dvúch predmetov, vynaložiť (a na rigorosa)…[955][948] — Dve strany, 8, signatúra 23 A 11.

— Bottov koncept listu je napísaný na dvoch posledných prázdnych stranách Daxnerovho listu z 26. 12. 1877; dátum Bottovho konceptu odpovede je podľa toho začiatok januára 1878.

[949] Daxnerov list uverejnil A. M. Húska v zborníku Literárny archív 10, 1973, s. 172 (Húska tu odtlačil jedenásť Daxnerových listov Bottovi z rokov 1869 — 1880).

[950] Botto naráža na to, že on mu mal skôr gratulovať k meninám: Daxner bol od neho starší a aj meno mal skôr — Štefana bolo 26. 12., Jána 27. 12.

[951] Bottova sebairónia — paradoxne sa však vyplnila na adresátovi: Daxnerovská kúria v Tisovci neskôr zhorela. Zrejme preto sa nezachoval ani jeden Bottov list Daxnerovi (iba tento koncept). Okrem toho sa tu mnohé dokumenty zničili aj neskôr: svedčí o tom list Štefanovho synovca Sama Daxnera z Tisovca 22. 5. 1942 Jánovi V. Ormisovi — „viem zo skúsenosti, že mnoho cenných pamiatok použilo sa na zakrútenie bryndze na výpravu pre čeľaď na vrchy“ (Daxnerovský fond v LAMS).

[952] Daxner v liste žiadal Bottu, aby prijal jeho syna Ivana — „k sebe quasi za učňa a dal mu také práce konať, pri ktorých by si spôsobnosť a známosť do jeho fachu náležajúce nadobudnúť a rozmnožiť mohol“.

[953] Ivan Daxner (1860 — 1935) vtedy odišiel pre neprospech z viedenskej polytechniky; neskôr bol správcom Tatra banky, potom tajomníkom Slovenskej ligy v Amerike; umrel v Tisovci.

[954] Botto ďalej podáva veľmi zaujímavé reminiscencie na svoje štúdium v Pešti v roku 1848.

[955] V tejto nedokončenej podobe ostal koncept Bottovho listu. — Vtedajšie hmotné pomery básnika-merníka Jána Bottu už boli veľmi dobré. Martinská účastinná sporiteľňa v roku 1878 evidovala štyri Bottove vkladné knižky s celkovou sumou 5134 zlatých (dokumenty v Bottovom fonde, LAMS).
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.