Zlatý fond > Diela > Listy Martina Hamuljaka I


E-mail (povinné):

Martin Hamuljak:
Listy Martina Hamuljaka I

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Simona Reseková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Peter Páleník, Slavomír Danko, Zuzana Danišová, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

List 17. Vukovi Stefanovićovi Karadžićovi

(18. I. 1826)[98]

Vysoce učený a dústojný paně, draze vážený príteli!

Těší me velice, že stě tolik a mezi nimi i tak výborných, jako vzácné Vašé psaní ode dne 29-ho pras. (po star.) 1825 svědčí, predplatitelóv na p. Šaffarikovu hystoriu reči a literaturi všeslovanské sebrati ráčil.[99] Dúfám dle písma Vašého, že prisluchajícé peníze nejen z Vídne a z Tržiště, ale i z Dubrovníka o krátky čas do Peště na p. Milovuka poslané budú; ráčte jen, pokorně prosím, bědliti, aby sem ja téže peníze najvíc do konce bežícého mesíce od Milovuka skutečně prijati mohel;[100] ja pak časem svým, asi po trech týdnech, primerený počet exemplaróv díla Vám také skrze Milovuka odeslati neomeškám.

Čo se žádosti pána archymadríta Mušického[101] strany tajemníka (sekretáre) veleb. úradu biskupského karloveckého (karlštadského), jenž Slovák, mladý, právu učený a literaturi milující člověk býti má, týká: mám čest Vám oznámiti, že jestli pohodlné výnimky ujednané budú, ovšem náděje mám takého člověka obsáhnúti, který porúčení našého hoden bude;[102] napred ale u pána archymadríta se dovědeti a mně odpísati ráčte, prosým:

1. Nemá-li a nakolik žádaný člověk mimo našé, v Uhrích panujícé slovenské a latinské reči i srpskému a starocyrkevnému, nejináče i nemeckému jazyku rozumeti?

2. K jakému náboženstvi a víre kresťanské takový člověk se priznávati musí? nemóže-li katolík anebo protestant predetčený úrad tajemníka provoditi?

3. Bude-li dosti, jestli tenže člověk školy síce všecké buď pri kr. universy pešťanské buď pri kterékolvek kr. akademii porádně a prospěšně dokončil, ale po vyjíti ze škól ještě žádné ani v právnem (juridickem), ani v polityckem, ani v jinem okršleku občanského života cvičení neměl, pritom však by schopný a usilovný mládenec byl. Z těto zláště príčiny potrebné jest vědeti:

4. V čem vlastně záležeti budú povinosti tajemníka? Nemohel-li by tenže (světský) člověk spolu i pri súdné stolici (s. sed. consistor) notárem byti?

5. Poneváč každý sluha a úredník pána a principála svého, následovně i v prítomné prípadnosti biskupský tajemník principála svého, biskupa, v čas pak prázne stolice biskupské, administratora dúvernost a lásku míti musí; a státi by se mohlo, že by do úradu tehoto prijatý člověk potrebnú dúvernost u predstaveného pána principala svého buď docela obdržeti nemohel, buď zaslúženú nevinne, aspoň bez dostatečné príčiny utratil: — jakú stálost v úrade tomto skutečně prijatý očekávati má?

6. Móže-li takový člověk v úzkem svem prostránstvi a okršleku budúcně na jinú a jakú službu a hodnost náděje míti? — Pri žádných pak vyhledech:

7. Bude-li mu od vyplnění povinnosti úradských tolik času zbývati?, že by v literature pracovati, skrze to sobe a bližného více vzdelávati, a tak aneb jinak i z ohledu na zevníterná dobrá pro starší věk nečo získati mohel.

8. Měl-li by se takový člověk na míste obdržaného úradu takorka bez meškání ustanoviti aneb nemohel-li by do konce nynejšího 1826 školského roku jinde zetrvati?

9. Najvíce od odpovědě na predložené otázky, od možnosti a lásky principálové, od náklonosti, súcnosti a cnosti prijati se majícého člověka, konečně od panujícé v městě ceny každodenných potreby vyseti bude, jakový by se mu plat ročně dati měl a mohel. Niže 200 zl. v stríbre netrúfam ani takého mládence, který práve ze škól vyšel, dostati; po vyjíti 5-6 rocech by se o 100, po nasledujících 5-6 rocech opět o 100 zl. v stríbre, tuším plat povýšiti mohel; hádám, pokuď by bez ženy byl a žádal, mohel by u pána principála hospodu a chóvu míti.

Mezitím do dalšé prízně se odporúčeje zustávám

Váš pokorný sluha M. H.



[98] Koncept listu (38 × 23 cm), na ktorom si Hamuljak zapísal poradie, dátum a adresáta: „Nro. 3. d. 18. ledna 1826 (po nov.). Sr. Wohledelgeborn Herrn Wolf Stephanson Karadgich, Doct. d. Philos. und mehr. gel. Gesellsch. Mitglied in Wien.“ (Preklad: „Jeho Vysokourodzenosti pánu Vukovi Stefanovićovi Karadžićovi, doktorovi filozofie a členovi viacerých učených spoločností vo Viedni.) Tento list v edícii Vukova prepiska (Beograd 1910) nevyšiel.

[99] 29-ho pras. (po star.) — 29. decembra po starom (podľa juliánskeho kalendára). Úplný zoznam predplatiteľov na Šafárikove Dejiny, ktorých získal V. S. Karadžić a ktorých zoznam mu poslal v liste z 29. 12. 1825/10. 1. 1826, pozri v Hamuljakovom liste Karadžićovi z 31. 3. 1826 (list 24).

[100] So získaním peňazí od predplatiteľov mal Šafárik i Hamuljak hodne starostí, ba aj nepríjemností. Pretože Hamuljak nedostal všetky peniaze načas, musel si sám požičať 200 zl., aby mohol vyplatiť náklady na tlač vo výške 1547 zl. 40 gr. (pozri list 22).

[101] Ide o srbského básnika Lukijana Mušického (1777 — 1837), ktorý bol od roku 1812 archimandritom (správcom) kláštora Šišatovac a v roku 1824 sa stal administrátorom biskupstva v Karlovci (Karlovac, nem. Karlstadt). V roku 1828 bol vysvätený za biskupa. (Konstantin Jireček: P. J. Šafařík mezi Jihoslovany. Praha 1895, separát z časopisu Osvěta, s. 27 — 30.)

[102] Na základe Hamuljakových otázok nemožno zistiť, koho mal vo výhľade za sekretára biskupského úradu v Karlovci.




Martin Hamuljak

— kultúrny organizátor, redaktor, vydavateľ, historický a jazykovedný bádateľ Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.