Zlatý fond > Diela > Listy Martina Hamuljaka I


E-mail (povinné):

Martin Hamuljak:
Listy Martina Hamuljaka I

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Simona Reseková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Peter Páleník, Slavomír Danko, Zuzana Danišová, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 29 čitateľov


 

List 40. Jurajovi Palkovičovi

(20. VIII. 1826)[243]

Reverendissime Domine Praeposite, Domine mihi gratiose!

Per d. Kolkovics, capellanum Vetero Budensem,[244] adlatas mihique pro expeditione consignatas missiles literas[245] Reverendissimae Dominationi Vestrae in accluso cum opusculo Fejesiano,[246] ad meam notitiam nunc primum devento, quo humillime gratificari praesumo, submitto.

Praesumo una gratiis et patrocinio Reverendissimae Dominationis Vestrae devovere juvenem Maximilianum Bernolak, actu II-dam humanitatis classem isthie Budae cum fructu frequentantem ac proxime Strigonium pro examine clericali compariturum.[247]

Ego in reliquo expertis gratiis humillime commendatus, peculiari cum cultu sum

Reverendissimae Dominationis Vestrae humillimus servus Mart. Hamulják

Budae 20. Aug. 1826 [248][243] Originál listu (24 × 19,5 cm).

[244] Ignác Kolkovič (1791 — 1848) po skončení teologických štúdií v Pázmáneu bol r. 1816 kaplánom v Maroši a v rokoch 1819 — 1832 pôsobil v Starom Budíne (Ó-Buda). Patril medzi Hamuljakových spolupracovníkov a neskôr sa stal členom Spolku milovníkov (pozri Historické štúdie IX, Bratislava 1964, s. 206).

[245] Nevieme, o aký list ide.

[246] Nemohli sme zistiť, o aké dielo Feješa ide.

[247] Z listu Jozefa Bernoláka Jurajovi Palkovičovi 8. 9. 1826 vysvitá, že ide o jeho brata Matúša Bernoláka (nar. v Slanici 17. 9. 1810). Na tomto liste si Palkovič poznamenal, že je ešte veľmi mladý, aby opustil rodičov (list v LAMS).

[248] Preklad latinského listu do slovenčiny:

Najdôstojnejší pán prepošt, môj milostivý pane!

Pánom Kolkovičom, kaplánom v Ó-Buda, donesený a mne na odoslanie vyznačený list posielam Vašej Vysokodôstojnosti v prílohe spolu s Feješovým dielkom, ktoré som teraz prvý raz poznal a ktorým sa najponíženejšie opovažujem zavďačiť.

Opovažujem sa zároveň odporúčať do milosti a ochrany Vašej Vysokodôstojnosti mladíka Maximiliána Bernoláka, úspešne navštevujúceho práve druhú humanitnú triedu tu v Budíne, chystajúceho sa v dohľadnom čase na skúšky do seminára v Ostrihome.

Napokon porúčajúc sa ponížene do osvedčenej milosti som so zvláštnou úctou

Vašej Vysokodôstojnosti najponíženejší služobník Martin Hamuljak.

V Budíne 20. augusta 1826
Martin Hamuljak

— kultúrny organizátor, redaktor, vydavateľ, historický a jazykovedný bádateľ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.