Zlatý fond > Diela > Listy Martina Hamuljaka I


E-mail (povinné):

Martin Hamuljak:
Listy Martina Hamuljaka I

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Simona Reseková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Peter Páleník, Slavomír Danko, Zuzana Danišová, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 29 čitateľov


 

List 86. Pavlovi Jozefovi Šafárikovi

(29. XII. 1830)[611]

Lásků k ubohému národu svému tak cele zaujat, že od nekolika lét temer s ničím jiným zaneprazdňovati se v stavu nejsem, o tom jedine na veky rozmýslím, jako by mu bez násilu, slušným a ludským způsobem prirozená národnost ochránena byt mohla? a kterak by v dalšém vzdělávání se i pri stanovených i pri nastávajících prekážkách pokračovati mohel. Za najpotrebnejše poznal sem se všem tým seznámiti se, čo v těchto vecech verejně konáno. Tote predevším zdáním mojím všestranně poznati slušno. — Odkudž záměr můj videti ráčite. Prijde-li na všeckú prípadnost zahynuť, aspoň nalezne budúcnost ve hromadě zebráno všecko, kterak zpráva zemská pokračovala s nami.[612]

D. 29. 12. 1830[611] Koncept listu (37 × 23,5 cm); je to len záver listu (jeho začiatok a ostatnú časť nateraz nepoznáme), ktorým Hamuljak poslal Šafárikovi na posúdenie sľúbené výťahy z uznesení uhorských snemov o maďarčine, ktoré pripravoval na vydanie (pozri list 85).

[612] Z tohto je zjavné, že Hamuljak mal na mysli stále sa stupňujúcu maďarizáciu, o ktorej postupe zostavil zbierku oficiálnych uznesení a rokovaní z uhorských snemov v rokoch 1790 — 1830, ako o nej písal v liste Šafárikovi po 21. 11. 1830 (list 85). Žiaľ, túto Hamuljakovu významnú, po latinsky napísanú prácu, ktorá by iste jedinečným spôsobom doplnila slovenské protimaďarizačné obrany, nateraz nepoznáme. Jej názov zaznamenal Kollár vo Výklade ku Slávy dcere (Pešť 1832, s. 350), ako aj M. Chrástek v článku o Hamuljakovi v časopise Sokol (II, 1863, s. 7): Historia novejšieho rozširovania maďarčiny medzi inými národy v Uhorskej krajine.
Martin Hamuljak

— kultúrny organizátor, redaktor, vydavateľ, historický a jazykovedný bádateľ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.