Zlatý fond > Diela > Listy Martina Hamuljaka I


E-mail (povinné):

Martin Hamuljak:
Listy Martina Hamuljaka I

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Simona Reseková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Peter Páleník, Slavomír Danko, Zuzana Danišová, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 29 čitateľov


 

List 71. Josefovi Josefovičovi Jungmannovi

(27. III. 1829)[482]

Blahorodný, vysoce vážený p. vlastenče!

Opovážil sem se pred nekolika týdní jeho milost pána otca Vašnosti listovně o to prositi, aby nám Slovákům portrait svuj láskavě darovati ráčil,[483] podle kterého obraz tak výborného, o národní literaturu a vzdelanosť predně zaslúžilého muže zdě rukou vlastensků v kamenotisku na zpusob obrazu Dobrovského vyhotoviti dáti chceme;[484] než drahocenný Váš p. otec vrúcí naší žádosti z istých útlých príčin dosti učiniti se zdrahal.[485] Prosbu naši tehdy k Vám, drahocenný príteli, i jménem více pratelů slovenských obracíme, prosíce Vás túžebně, aby ste skromnosti drahého p. otce Vašeho násili učiniti ráčili. Tuto povinnost Vám synovství, nám pak ucta a vděčnost naproti jednomu z najzaslúžilejších literatorů nakladá. Dufáme, že vukol sebe dosti máte umelců a malírů takových, který sto sú dílo toto dokonále i ochotně vykonati.[486][482] Na koncepte tohto listu, ktorý Hamuljak napísal na zadnej strane listu J. Jungmannovi (pozri list 70), poznačil adresáta i dátum: „Domino Jos. jun. Jungmann, d. 27 Martii 1829“ (pánu Josefovi Jungmannovi mladšiemu, dňa 27. marca 1829).

[483] Hamuljak prosil Josefa Jungmanna o zaslanie portrétu najskôr v niektorom z listov datovaných 2. januára alebo 16. januára 1829, ktoré sa nám vsak nezachovali; na tieto listy odpovedal Jungmann Hamuljakovi 13. 2. 1829 (LAMS).

[484] Pozri list 70.

[485] Jungmann odpovedal Hamuljakovi v liste 13. 2. 1829: „Žádosti Vašnostiny z strany obrazu mého nemohu vyplniti proto, že jsem se nikdy malovati nedal, aniž chuti mám dáti.“

[486] Josef Josefovič Jungmann odpovedal Hamuljakovi 6. 5. 1829: „Tu žádost, kterou jeviti ráčíte strany obrazu otce mého, i my všichni zde máme, a já při každé příležitosti jemu domlouvám; přeci ale posud nikterak přivoliti nechtěl, a proto tenkráte Vám po vůli přátelské učiniti nemohu“ (list vyšiel v zborníku Literárny archív 1969, Martin 1969).
Martin Hamuljak

— kultúrny organizátor, redaktor, vydavateľ, historický a jazykovedný bádateľ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.