Zlatý fond > Diela > Sochár a čas


E-mail (povinné):

Martin Rázus:
Sochár a čas

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Anna Studeničová, Patrícia Šimonovičová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Viera Marková, Eva Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 18 čitateľov

Túžba najtuhšia

Rexovci boli rodina, ktorej sa na okolí závidelo. Mladý advokát dr. Ján Rexa pekný majetok zdedil i vyženil. Deti mal dve, Janka a Aničku — pekné ani obrázok. Chlapca počerného, ženúceho dohora ani šašina, dievčatko švitorivú babuľku so zlatou kučeravou hlavičkou, akoby vypadla materi z oka. Nechýbalo vtedy nič. Advokatúra išla dobre. Ľudia sa hádali, naťahovali ako od nepamäti — majetku pribúdalo. Mladá pani chodila často do kúpeľov. Zachovala si čistú pleť a hybkú postavu. Jej muž zas rád vychodil do cudziny, poznať svet, a zo svojich ciest vždy priniesol pekné dary pre ňu i pre deti.

— Tým už ozaj nechýba — už iba vtáčie mlieko, — ohliadali sa ľudia na nový pekný dom, čo si Rexovci práve vystavali v priestrannej záhrade. — A keby už mali aspoň dosť, — narážali na novú advokátsku kanceláriu, keď sa nedávno stal poslancom.

— Na dosť mnoho načim, — bolo čuť poznámky. Ľudia mnoho zjedia očami. Nerobili by to, keby lepšie poznali život. Ten nedaruje nikomu, nedaroval ani rodine rexovskej. Keď boli majetkove na vrchole a mali všetkého prebytkom, pani Amália Rexová len zbadá istého dňa nepatrnú vyrážku na mužovej tvári.

— Čo to máš pod okom, Janko? Akú škodu, — upozorní ho hneď starostlivo.

— Nič, — odvetí ľahostajne, prejdúc si dlaňou po tvári. — Zdá sa mi, uštiplo ma čosi, či sa mi len vyhodilo! Veď to zmizne, — uspokojoval ženu, ktorá sama mala sklon k hypochondrii, namýšľať si z malých znakov na veľké veci.

Žena zmĺkla, ale vyrážka pod okom nezmizla. Mesiac za mesiacom rozkladala pokožku — prehlbovala sa.

Advokát Rexa počal chodiť po lekároch, a to bol prvý mrak na jasnom nebi jeho rodiny. Nevedel dotiaľ, čo je nemoc. Nevedel, koľko nerestí skrýva sa pod jasavou pozlátkou v meste a na celom šírom svete. Ľudia si žili bezstarostne, chvatom využívali darov dňa mladosti, bohatstva, výhod. Využíval i on so svojimi. Nikto nemal drahšie šaty ako jeho žena, nikto lepšie opatrené a chované deti ako ona. Pri všetkej závisti nikto nemal toľko priateľov ako mladý pán poslanec, pred ktorým sa ešte — len otvárala budúcnosť. Čo si toho nasnili so ženou, čo všetko napredkladali, ako si zariadia dom s anglickou eleganciou, ako si zariadia záhradu, plnú prastarých stromov. Ako časť roka prežijú doma, časť v hlavnom meste alebo na mori. Veľké plány stavala bujná obraznosť v takých nádherných farbách! A keby človek vedel byť len deň pánom svojho života, boli by sa iste uskutočnili. Keď tu taká vyrážka pod okom advokáta, a pokazilo sa všetko.

Obrátil sa k miestnym lekárom o radu. Tí skúmali, predpisovali. Vyrážka pod okom sa len šírila, vjedala do tela a vyvolávala bolesť. Zašiel i na hlavnomestskú kliniku. Lekári venovali sa mu s ochotou, nielen ako poslancovi a bohatému človeku, ale s akousi dravou ambíciou pomôcť mu. Zvedavý bol na diagnózu. — Carcis! — znelo s tajomnou maznavosťou okolo neho, ani v blízkosti tigra na púšti, alebo hádam okuliarnika indickej džungle, s hrôzou pochopil, že má raka, a v tú chvíľu celá stavba jeho krásneho života zosutila sa na hŕbu. Pomyslel si na ženu, na jej hladkú, bezstarostnú tvár, na živé odrastené deti a — zaplakal. Pomyslel na vábnu kariéru, na dom, zariadený s anglickým komfortom, na šumiace staré lipy okolo neho, a zaľahol mu na dušu smútok ako mrak na hory. Iba keď mu prišlo na um jeho ohromné bohatstvo — rozjasnilo sa mu v očiach.

— Ech, čo by tratil nádej, — posmeľoval sám seba. — Rozum rodí sa i inde. Pôjdem do cudziny a pomôžem si.

To isté radila mu žena Amálka, to isté i dorastajúce deti, ktoré tušili, že nemôže byť s ním dobre, keď ostáva tu v tomto dome toľkých nemocných. Medzi mníškami, ktoré chodia nehlučne s toľkou odovzdanosťou za zamyslenými pánmi v bielych plášťoch.

— Choď, muž môj, choď, — ponúkol ho rozochvený hlas jeho Amálky. — Čo tam necháš polovicu majetku, a hoci celý — len sa nám zdravý vráť.

— Choď, otecko, choď, — žobronili za matkou i deti, Janík i Anička. — My budeme doma gazdovať a modliť sa za teba.

Pri týchto slovách nevedel sa chorý zdržať, objal ženu i deti a schytil sa na ďalekú cestu. Vedel už, podujíma sa na ťažkú úlohu. Informoval sa, že hľadá zdravie tam, kam sa obracajú oči šíreho usúženého sveta. Vedel o zákernosti nemoci, na ňu sú vypísané miliónové odmeny veľkých inštitútov, ako na nebezpečného dravca — zdolať ho, ale v duši jeho zablysla sa nádej ako rozsypaný, farbistý diamant v hranatom štrku.

— Idem! — Pohladil ešte ženu i deti a šiel.

*

Cestoval rovno do Paríža a pobudol tam dobrý čas. Vyhľadal najchýrnejších lekárov a tí zas robili, čo bolo ľudsky možné. Liečili ranu najmodernejším ožarovaním.

Tá počala i schnúť a on v nádeji vrátil sa za svojimi. Našiel ich v zlom. Od jeho odchodu akoby sa rozsypalo vrece nešťastia na panský dom v záhrade pod šumiacimi lipami. Bielučká Anička v nestráženej chvíli padla do rybníka a zavrela pekné oči na večnosť. Janko skočil z vŕby pri kúpaní v rieke boso na rozvalenú, čerstvú prsť a skántril ho tetanus. Rozžialená mladá mať stratila sviežosť svojej krásnej pleti, uvädla do nepoznania, ako kytica, ktorú už týždne zabudli poliať.

— Hrozné! — lapil sa nešťastný otec za hlavu, keď mu povedali o tom. — Čo som vykonal zlého, keď ma osud kára ako toho Jóba, a keby bol už tomu koniec! — Objal bledú ženu, chvejúcu sa ani pavučinka, a zaplakal.

Služobníctvo na prstoch chodilo po dome, ktorý z miesta radosti zmenil sa na kryptu, moknúcu slzami. Košaté lipy vonku rozstonali sa žiaľom a roznariekali. Ľudia, ktorí hľadeli prv na pekný dom s netajenou závisťou, teraz, keď mohli, vyhli mu radšej, nech sa ich nešťastie nechytí.

Nie div! Ako sa to sypal úspech ani blýskavé zlaté mince z rozviazaného vreca. Tak sa teraz dial nezastaviteľne pravý opak.

Nadišiel deň, ktorý polámal okná i posledné kvety. Pekná Amálka uvädla a odobrala sa za svojimi deťmi. Rana pod Rexovým okom otvorila sa znova. Najprv nedbal o to, veď už stratil skoro všetko okrem toho biedneho života! Ale prišla bolesť pálčivá a tvrdá. Ľudia radili mu miesto Paríža Berlín alebo Viedeň.

Váhal.

— Čo odkladáš? — dovrávali mu priatelia. — Si ešte dosť mladý — zachráň sa — verejnosť ťa potrebuje.

— Ale mňa? — spočinul na nich dlhým bolestným pohľadom. — Načo by bol ešte komu? Deti som stratil, ženu som stratil, čo mám, rozkladá sa všetko ako voda na rieči. Komu ja môžem byť potrebný ešte?

— I nám, Janko, — i nám! — hľadeli naňho kamarátske oči so sústrasťou. — Ale i sebe!! Umierať je ťažko, i keď človek mnoho stratil, ťažko je odtŕhať sa od života, i keď niet v ňom lúča svetiel. Je to tajomná sila v nás — nemožno ju obísť, nemožno poprieť — ozve sa, hoci by sme nechceli.

Zlomený Rexa dal sa presvedčiť, navštívil Berlín i Viedeň. Na klinikách strávil dlhý čas. Podrobil sa všetkému, čo radili. Dal sa informovať o každej zvesti. Ako sa darí boj proti zákernej nemoci, ktorá sa chytila i jeho ako kliešť. Čakal a trpel. Lekári a biele ošetrovateľky hľadeli naňho so sústrasťou. Pliaga mu rozožierala tvár a vnikala mu do mozgu.

— Radšej sto ráz smrť než takéto muky! — precedil raz cez zaťaté zuby pred svojím duchovným.

— Nezúfať, priateľko! — zbieral tento všetky sily potešiť ho. — Všetkému sa napokon uľaví.

— Len kedy — kedy?

— Spoľahnite sa na toho, ktorý nám život dal — nedočkavosťou si nepomôžeme.

Konečne bolo všetkým dosť toľkého utrpenia. I mníškam, ktoré sa v kaplnke modlili za nemocného, aby ho Pán Boh vzal. I lekárom, ktorí si všímali tohto hrozného boja o život a cítili svoju bezmocnosť. Návštevníci hľadeli na nemocného beznádejne, ako z tej ubolenej hlavy tratia sa všetky myšlienky a horia v plameni múk.

— Nedajte sa mi trápiť ďalej, — prosil lekárov.

— Slabý je už, ani hmla. Nemá viac čo čakať od života — uľavte mu nejak.

— Človek má právo na svoj život do posledného dychu, — pozrel chladno muž vedy a povinnosti cez lesklé okuliare.

Zato nebol z kameňa ani on. Predpísal nešťastnému morfium najsilnejšej koncentrácie. Mladá mníška priniesla fľašôčku tekutiny. Položila na stolík chorému a vedľa niečo vody do pohára.

— Tak, prosím, — nahol sa primár k beznádejnému pacientovi a s prísnym pohľadom ukázal na sklenicu, — ak sa ozvú bolesti, kvapnite si z lieku do vody, ale len päť kvapiek — šiestu nie, lebo by ste usnuli naveky.

Prítomní odišli, ostala len mníška, ktorá odovzdane do vôle božej mrvila ruženec. Vyrušil ju bolestný ston. Skočila k nemocnému, keď sa chytal sklenky s liekom.

— Ja si sám, sestra — sám! — lapil sa kŕčovite utišujúceho lieku v obave, aby mu nekvapla viac, než slobodno.

V tú chvíľu zabudol na všetky pohromy — na stratu pekných detí, mladej ženy, veľkého majetku i kariéry. Zabudol na svoju zohyzdenú tvár, na neznesiteľné múky, ktoré mu ohnivým nebožiecom vŕtali v hlave, na všetko… Všetko zabudol!

V duchu videl len slabo žiariacu iskierku svojho života, iba tú videl a počítal nahlas: — Jedna… dve… tri… štyri… päť… — a dosť — zložil sklenku. Ešte si ju raz vzal, pozrel, či neprelial. Ale nie — tekutiny ešte ostalo. Spokojne potriasol pohár a prevalil na hlavu.

Bolesti sa utíšili a on nevstal viacej. Skončil svoju krížovú cestu — ticho, uspokojene. Keď mníška rozprávala o jeho posledných chvíľach, lekári smutne sklonili hlavy. V údive nad ľudskou bezmocnosťou a nad húževnatosťou túžby — žiť.

— Takí sme všetci, — pohodil primár skepticky a vzdialil sa s kolegami v bielych plášťoch za inou povinnosťou.




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.