Zlatý fond > Diela > Sochár a čas


E-mail (povinné):

Martin Rázus:
Sochár a čas

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Anna Studeničová, Patrícia Šimonovičová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Viera Marková, Eva Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 18 čitateľov

Na vyhliadke

Poznať mesto, kde bývame, je iste túžbou všetkých nás. Bez toho museli by sme sa cítiť cudzo, neisto, ako v dome, kde sú pred nami — okrem našich vlastných — všetky dvere pozamykané. Preto, idúc ulicami, obzeráme sa pozorne nielen po známych-neznámych tvárach spoluobyvateľov, po výkladoch, sochách a parkoch, ale zaznačujeme si do pamäti i významnejšie budovy, rínky, postojíme na brehoch rieky, prípadne prieplavu, k čomu si potom prirovnáme smer ulíc, až máme celý nákres pred sebou a kráčame sem-ta po križovatkách nenútene s najväčšou istotou.

Čím je sieť ulíc nepravidelnejšia, tým je ťažšie orientovať sa. A či je nepravidelnejšie mesto ako to najstaršie a najväčšie, ktorého sme všetci obyvateľmi?

Ako pomaly som v ňom zdomácnel! Ako pomaličky! S neodolateľnou túžbou v mladistvej hrudi: poznať! poznať!! chodil som od výkladu k výkladu, od sochy ku soche. Všímal som si budovy, parky i sivý povrch rieky. No zbadal som, že takto jakživ nespoznám toto obrovské mesto.

Pridružili sa mi rôzni ciceroni. Navštívil som s nimi školy i chrámy. Bol som v snemovni i v kráľovskom paláci. Ocitol som sa v kaviarni i v brlohu najväčších hriešnikov. — Jednako som nemal o tomto meste jednotnej, všetko videné zjednocujúcej predstavy. Dojmy moje kopili sa ani stopy najrozličnejších farieb na umelcovej palete a vnútro duše ponášalo sa na kubistický obraz, predstavujúci v rôznych trigometrických tvaroch tisíceré pohyby vášnivo roztancovaného bálu.

Konečne mi pomohol ktosi, keď som si už skoro zúfal. Bola to dáma v čiernom závoji. Stretli sme sa pri rieke, v nej som zhliadol svoj smutný obličaj. Jej — nadzemským pokojom žiariace čierne oči prezrádzali, že môj bôľ zná… Preto som išiel za ňou, pozorne sa ohliadajúc a ukladajúc dojem k dojmu stý či tisíci ráz v neukončenú mozaiku.

Minuli sme nádherné ulice i chudobné štvrte. Na moje podivenie vyšli sme z mesta. Cesta, o nej som dosiaľ nechyroval, viedla nás serpentínou vždy vyššie a vyššie… Po namáhavej chôdzi zastali sme na bralnom výbežku nad prehlbokou priepasťou. Ešte krok, a — bol by sa roztrieskal na vyčnievajúcich ostrých skalách. — Pri nohách rozprestieralo sa mi najstaršie a najväčšie mesto, ktorého sme všetci obyvateľmi. Uzrel som ho v celej veľkosti a úbohosti. Kde-tu hemžili sa ľudia drobunkí ako mravce. Paloty nezdali sa vyššími ako chatrče chudobných štvrtí. Ani katedrála nevyčnieva vysoko. Ani kráľovský hrad. A fabrické komíny zapadali kdesi v hmlistom úzadí ako rozostavené detské hračky.

Sivá rieka delila mesto, ako široká stužka, napoly. Na tú som sa oprel zrakom. Za chvíľu vkreslil som si do pamäti siete ulíc i všetky významné črty povrchu ako oceľovou ihlou na medenú dosku.

— Ako menujú tento výbežok? — obrátil som sa ku sprievodkyni. Rád by ho nájsť aj inokedy a odporúčať všetkým, ktorí chcú mať nákres najväčšieho mesta…

Dámy už vedľa mňa nebolo. — No, dovtípil som sa i sám, že stojím na rozhraní dvoch jedinečných kráľovstiev — života a smrti.




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.