Zlatý fond > Diela > Za slovenský život


E-mail (povinné):

Jozef Škultéty:
Za slovenský život

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Patrícia Šimonovičová, Tibor Várnagy, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 12 čitateľov


 

Pôvod banskobystrického slovenského procesu

Peknoduchá pisateľka v predposlednom čísle Národných novín dôkladne rozpovedala, ako prišli toľkí turčianskosvätomartinskí Slováci v jeseni 1900 do banskobystrického väzenia. Ambra Pietra ako zodpovedného redaktora Nár. novín 23. júna 1898 v Pešti odsúdili na osem mesiacov do väzenia. Keď sa odsúdený o deň železnicou vrátil domov, do Martina, na železnici bolo vítanie, rečnenie, podávanie kvetov. Za to, pre „chválenie viny“ (laudatio criminis), obžalovali 23 Martinčanov a z nich dvadsiatich i odsúdili do bystrického väzenia.

Ale dobre bude dodať, ako sa stalo, že odsúdeného redaktora išli vítať na stanicu.

V Prahe sa práve svätila storočná pamiatka narodenia Fraňa Palackého. Na slávnosti boli Rusi, Poliaci, Juhoslovania a, rozumie sa, i Slováci. V mene Slovákov Matúš Dula na slávnostnom bankete pripil mestu Prahe, aby, ako bola predtým „hlavou kráľovstva“ (caput regni), spojením zemí svätováclavskej koruny, Čiech, Moravy a Sliezska do jedného celku sa ňou čím skorej stala zasa. Z Prahy v tých dňoch lietali telegramy, najmä do Viedne a Pešti, a na základe telegramov sa písali články. Pred trestný súd v Pešti 23. júna, kde na lavici obžalovaných sedel slovenský redaktor Ambro Pietor, prišiel kráľ, fiškus s hromadou novín a temer bez všetkého úvodu začal čítať články o Prahe, o Palackom, o reči generála Komarova, o telegrame kniežaťa Konštantína, poslanom v mene ruskej akadémie vied predsedovi českej akadémie, a najviac o Slovákoch a Matúšovi Dulovi. „Pesti Hirlap“ totiž prekrútil slová i zmysel Dulovho prípitku. V Prahe Dula vo svojom prípitku vraj tlmočil želanie, aby sa pod svätováclavskou korunou čím skôr spojili všetky (!) slovanské krajiny. Slováci — citoval „Dulové slová“ — vraj i tak súvisia s Čechmi národopisne i zemepisne. Žalobník-fiškus sa teda usiloval presvedčiť porotcov, že oni budú pred potomstvom zodpovední za celistvosť Uhorska. Redaktor Národných novín je toho ducha ako pražský slovenský rečník. „Vypovedzte teda nad obžalovaným,“ končil, „že je vinný!“

Tak i odsúdili Ambra Pietra na osem mesiacov do väzenia.

Pred odsúdeným Pietrom Matúš Dula takto ani čo by sa bol cítil vinný. Pustil po meste heslo o jeho uvítaní. V Martine také slovo nebolo treba opakovať: uvítanie sa stalo. Ale z prítomných na stanici slúžny opísal dvadsiatich troch, nasledovalo ich obžalovanie pre „chválenie viny“ (laudatio crimims), odsúdenie dvadsiatich na všetkých fórach a potom ich väznenie v Banskej Bystrici.

Pôvod slovenského procesu banskobystrického. Národnie noviny, 1. 4. 1926, č. 74





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.