Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Patrícia Šimonovičová, Tibor Várnagy, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 12 | čitateľov |
Zo západných a slovenských krajov a najmä zo Skalice vybrala sa väčšia výprava na výstavu do Prahy. V Kútoch uhorská pohraničná polícia zadržala jednu časť Slovákov a do Prahy sa dostala len istá časť výpravy. Zvesť o tomto násilí prišla do Prahy vopred a pobúrila obecenstvo. Slovákov, ktorí unikli pohraničnej polícii, v Prahe dňa 22. septembra večer potom prijali s veľkými ováciami.
Na obede, podávanom na počesť slovenských hostí 23. septembra na Žofíne, pozdravil ich starosta mesta Prahy Dr. Groš. Hovoril vo svojom prípitku: „Praha vás prijala včera s otvoreným náručím a videli ste v nadšených zrakoch nášho obyvateľstva, koľko lásky prechovávajú Pražania k svojim slovenským bratom… Odkážte svojim bratom na krásnom Slovensku, že im posielame naše najvrúcnejšie pozdravenie, a spomínajte vďačne na Prahu, kde žijú vaši úprimní bratia a najlepší priatelia.“
Večer v Národnom dome na Vinohradoch bola slovenská beseda. Tu slovenských hostí pozdravil prof. Jaromír Čelakovský, predseda českej národnej rady. V mene slovenskej výpravy ďakoval Dr. Pavel Blaho. V svojej reči, podľa českých i maďarských peštianskych novín, povedal i toto:
„Česká otázka nemôže byť riešená len v hraniciach krajín svätováclavskej koruny, ale musí zasiahnuť i do Dolného Rakúska a na Slovensko, kde tiež kmene českého národa sú pevne zakorenené… Česká myšlienka, ktorá víťazí u všetkých slovanských kmeňov, zapustila mocné korene i na Slovensku. Nie je ďaleko doba, keď spojené slovanské kmene budú hrať úlohu, ktorá im je určená v svetových dejinách.“
Násilníctvo, ktorého sa dopustila uhorská pohraničná polícia, pobúrilo i nás. Za uvítanie v Prahe vďační sme bratom Čechom i my. Ale vinohradskú reč Dr. Pavla Blahu nemôžeme bez poznámky prepustiť. Načo takto nerozmyslene baláchať najmä vtedy, keď sa môže vedieť, že budú číhať na každé slovo a prekrútia alebo falošne vyložia i to, čo je rozumné? Načo pliesť svätováclavskú korunu do slovenskej otázky? Doma pán Blaho je dosť slabý Slovan a v Prahe, v najnepríhodnejšom okamihu, nepotrebne deklamuje o budúcej úlohe spojených slovanských kmeňov. Najmä v takej chvíli, ako bola táto, keď je tu dokázaná taká krivda, nemáme dosť slovenských témat osvetliť slovenskú otázku?
Slováci v Prahe. Národnie noviny, 26. septembra 1908, č. 114
— slovenský literárny kritik, historik, jazykovedec, publicista a prekladateľ Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam