Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 101. Martinovi Hamuljakovi

[1345] (4. III. 1846)

Na Dobréj Voďe 4. brezna 1846

Najdražší práťelu!

Poslední Jejích premilí list 19. srpňa minulého roku písaní[1346] z velkím poťešeňím jedním zavretím a druhím škulavím okom (nebo tak ešče volačo viďeť možem) sem jak tak prečítal. Odpoveď naň o leopoldskem peščanskem jarmeku sem dal.[1347] Na túto ale mojeho najdražšeho pratela odpoveď sem neobsáhel, preto že nebola aňi potrebná a času, ustavičnímí ťažkímí pracami zanesenemu, sa k takéj veci nedostává. Otázka tam bola o skrz, žoltí, karčma &. Pravda že bi tak naša slovenčina k metrickému a inemu básňíctvu ze všeckích slavskích narečí najznamenitejša bola, aľe i tak je. Češí nechcú od skrz a zbehu spoluzvuček[1348] popustit; a ten, čo začal vokalizovat, mosel tak nechat a na staru cestu sa navráťit.[1349] Usus Tyrannus.[1350] K tomu naší Slováci, kebi počuli to skerz, terpezľivost, pelní v kostele predspevovat, do smíchu bi sa pustili. Šárišaňi aľe aj na to skrz & v nábožních pesňach naviknutí sú. Kebi mi to bolo prišlo na misel pri skládáňu, mohli sa ňektere zbehnuté spoluzvuki, ačkoľvek predca ne všecki, samohlaskami vinahraďiť. Ale už je dármo; trhat je to tažko; a ja jakožto slepí vác už napravit ňemóžem. Čo aľe a jako sa voďí s timi pesničkami? Budu-ľi predca moct prijit ke svemu koncu? Čo sa robí z našími Slovácí? Ja nevím ništ, počut nemožem ništ. Čo poveďá o tích slovenskích novinach? Jako sa Jím lúbá? Ja jích čítať nemožem; a bar bich jích držal, nemám tu človeka, čo bi mi jích čítat mohel; to je pre mňa bída.[1351] Ostatňe aľe sem kam dál darebnejší, o palici ešče k oltáru chodím, celí boží den samotní seďím, od pól noci nespím a nešeredňe sa poťím. Ve dňe po mňe mravci medzi plecami a inde loza a to su asnad ti haemorrhoides.[1352] Ale nech len Jích p. boh nebeskí zdraveho živí, začo ho každí den pri s. omši prosím. S p. bohem.

N. p. Jan Holly.[1345] Originál listu je v LAMS.

[1346] Hollý spomína tento Hamuljakov list aj v liste 100, ale nateraz ho nepoznáme, ani jeho koncept.

[1347] Je to zaiste Hollého list Hamuljakovi (100), hoci leopoldský jarmok býval v Pešti okolo 15. novembra.

[1348] T. j. zhluku spoluhlások.

[1349] Roz. Ján Kollár, o čom písal Hollý v liste 100.

[1350] usus tyrannus (lat.) — zvyk zotročuje

[1351] Od 1. augusta 1845 začal Ľudovít Štúr vydávať v novom spisovnom jazyku svoje Slovenskje národňje novini. Ako vidno z listu, Hollý vedel o nich, ale pre slabý zrak ich nemohol čítať, a tak sa zdržal aj mienky o nich.

[1352] hemoroidy — zlatá žila

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.