Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 41. Martinovi Hamuljakovi

[610] (19. IX. 1834)

19. žári v Madun.

Najdražší prátelu Martinku!

Na predňesenú v lisťe 23. srpňa písaném žadosť, kterí sem neskór, že sa tá žena dlhí čas na Kesi bavila, z mnohími kňihami dostal, posílam Životopis ss. Cirilla a Metóda, slovenskích blahozvestov, vzatí z obšírňejšého (asnad póldruha ráza ešče tak velkého, jako je tento) vípisu života tíchto svatích, pripojeného k vítazskéj básňi Cirillo = metodiadi v šesťi spevoch, spolu i z obsahem každého spevu. Obrazi predmenovaních svatích, až bi boli v octavu, mohľi bi potom aj basňi sa predstaviť, která bi ve vatšém octavu vitlačiť sa mosela.

Čo sa tíká selánek, čo sa Jím za dobre a prospešné zdá, ňech premeňá (ačkolvek bich rád mal nepremeňené), ňech ľen verš na nohách[611] netrpí.[612]

O poručenu vec sa postarám.[613]

Peňáze za 50 exx. Svatopluka s Trnavi prijatích ňech ňeposílajú Jelinkovi, však on za všecko viplatení je. Zostanu na zrážku za kňihi.

Pridané 2 ex. Sollen & & a ňekoľko z Luni dám tím, kterím bi dobre poslužili.

Hodná vec bi bola, abi Arpadiadu nekterí Slovák, uherčini ľepšej než já povedomí, critizoval. Chití-ľi sa kdo na to (avšak abi bol spolu i básňík, a vlastností epopéje dobru znamosť mal), bár túto mu odešlem, nebuďe treba druhej kupovat. Ja sem ju len tak semitam premrval[614] a tuším to bude cela historia príchodu Magyarov do veršov vehnatá.

Najdraž…[610] Originál listu nám láskavo požičal dr. Boris Bálent, ktorému za jeho ochotu aj na tomto mieste ďakujeme. Po jednej strane papiera je tento list Hamuljakovi, zakončený tzv. reklamantou „Najdraž…“, a na druhej strane toho istého papiera pokračuje Hollého list Kollárovi (tu list 42). V ľavom rohu hore si Hamuljak na svojom liste poznačil dátum jeho prijatia: „Praes, 26. Sept. 1834.“ List odtlačil bez prepisov J. Škultéty (nepodpísaný) v SP XV, 1895, s. 497.

[611] noha — 1. noha, 2. stopa (v metrike)

[612] T. j. bez ujmy na rytme.

[613] Narážka sa vzťahuje na Hamuljakovu prosbu, aby Hollý získaval prispievateľov pre Zoru a informoval ich, akou formou majú do nej posielať svoje príspevky.

[614] V pôvodine: prmrwal.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.