Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 96. Martin Eliáš

[1318] (10. XI. 1844)

Velební paňe!

Jeho Velkomožnost osvícení biskup p. A. Bartakovič ráčil našu školu v predešléj jari navštívit; pri téj príležitosti prehlédal aj naše nábožne písňe, které som já pre spev a organi zkládél; tá vec sa Jeho Velkomožnosti zalúbila; hledal aj slovenské, ale krem jedno 12 slov. peséň vác ňemám zloženích; poňeváč ti melodije, kterím uherskí text podložení je, najvác v Knappovéj slovenskej knižke obsahujícé sú. Tehdi ráčil osvícení biskup reknút: že Velebnost Vaša ráčí slovenské nábožne písňe vidat, ale že hudebníka k tomu súcého najist sa nemóže; a slubil osvícení biskup z Velebnostu Vašu o téj veci sa oslovit. Já som k temu súcí, Slovák rodení a z národnosti, vďačne bich ti pesňe z prúvodem organa zložil až milá vec;[1319] ne ale za penáze, ale z náboženstvá a z pobožnosti; tím více, peňeváč som milovňík tích báseň (které som sice všecki nečítal) a ktere slávné méno Velebnosti Vašéj po sveťe rozšírili.

V Ostrihome 10-ho 9-bra 1844. Martin Eliaš, učitel hudbi ve praeparandije ostrihomskéj.[1318] Originál listu je v LAMS. Pri jeho vydávaní prepisujeme wv, gj a upravujeme písanie veľkých písmen.

[1319] Martin Eliáš (24. X. 1813 — 31. X. 1854) — rodák z Perbálu (Peštianska stolica), bol učiteľom hudby a spevu na učiteľskej preparandii v Ostrihome. On napokon zhudobnil Hollého Katolíckí spevňík z r. 1846. (Za výpisy z príslušných matrík ďakujeme dr. Zoltánovi Kovácsovi, bibliotekárovi v Ostrihome.)

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.