Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 7. Jurajovi Palkovičovi

[87] (15. X. 1823)

Velkomožní pane, pane mňe najlaskavejší!

Jak náhle sem ten premilí list od Jejích Velkomožnosťi dostal, hned sem do Trnavi k Jelinkovi išel a s ňím straňiva téj vatšéj od vitlačeňa žádanéj ceni rozprával.[88] On príčinu jej vizdvihnuťá predsťíral tú: že jedenkaždí eksemplar mal bit uš zvázaní v obálce s pekného papíra, titul v čele na sebe obsahujícéj; a tak čo bi táto bola stala a čo bi bol kňihárovi od vázaňá zaplaťil, že to v téj predmenovanéj ceňe spolu spočítané a zavrené bolo. Pritom čítal ešče o jeden hárek vác, nebo malo bit 13. Tehdi že bi mu vác než 30 zl. od vitlačeňa jedného hárka nebolo prišlo.

Včil ale že za 30 zl. v. v. 1 hárek, a to in octavo majori,[89] rád vitlačí, bude-li sa len samá cruda[90] brat. Dostal-li bi ale 32 zl., že bi na každí eksemplar nevázaní pekní malovaní papírek s titulem, za obálku slúžit mající,[91] dodal a krem toho ešče aj poslovi, kterí bi mi sem každí hárek, jak nahle bi vitlačení bol, ku prehlednuťú a ponapraveňú donésel, poňeváč toto pri veršoch potrebňejšé je, polovic platu.[92] Bude in octavo majori, nebo in minori nezmestil bi sa každí verš na jeden rádek, a tak prinajméň o jednu treťinu bola bi kňížka vatšá.[93]

Ostatne ale dekujíc, jak len najvác móžem, za to tak velké dobroďeňí, do dalšej prízňe poručení zostavam z najvatšú ucťivostú

Jejích Velkomožnosťi najpoňíženejší sluha Jan Holly v. r., f. m.

V Maduňicách dňa 15. rijňa 1823[87] Fotokópia listu je v LAMS.

[88] Hollý reaguje na Palkovičov list, ktorý síce nepoznáme, ale jeho stručný obsah je predsa zachytený v Palkovičovej poznámke na predošlom Hollého liste.

[89] In octavo majori (lat.) — vo väčšom oktáve (bol aj „menší oktáv“ — in octavo minori). — Veľkosť formátov papiera a tým aj kníh nebola vždy a všade rovnaká a nejako presne ustálená. Ako vieme z knihy Jána Šuleka Vodolékař (z r. 1838), na obálke ktorej sú ceny Hollého diel i veľkosť. Rozličné básňe vyšli vo veľkom oktáve; podobne vyšli neskôr aj Virgiliova Eneida a Svatopluk. Všetky tieto vydania mali rozmery (bez oriezky) 23,5 × 15,5 cm.

[90] Crudo — voľné, nezviazané hárky knihy

[91] Vyjdené Hollého Rozličné básňe boli neviazané s polotvrdým obalom farby chamoix (podľa exemplára, ktorý sme mali k dispozícii).

[92] Hollému nosieval posol z Trnavy do Maduníc jednotlivé hárky na korektúru.

[93] Rozpätie hexametrov si vyžadovalo širší formát knihy, aby sa tieto dlhé verše nemuseli v sadzbe „lámať“.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.