Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 77. Martinovi Hamuljakovi

[1062] (12. II. 1842)

12. unora

Najdražší prátelu!

Posílam ostatních už 5 pesňiček, počtem, pod kterím která má stáť (kam sa umísťá), značeních. Zložené sú všecki 222 za jeden rok a za osem mesácov, ačkolvek v posledních 5. mesácoch nevelmi mnoho proťi druhím sem jích utvoril.[1063] Póvodne sú všecki. Móžú aj doplatek od podpisatelov požadať. Posílám i konec obsahu; a tak nech v predešlem Ukazateli[1064] od pesne CCI. Za vijasnení všecki až do konca zetrú a tento kúsek tam prilepá. Posílam tež Správu velmi kratučku, že pre nedostatek času obšírňejšú nemóžem: ale i v tejto, čo sa žadá, dosti je viložené. Lúbí-li sa Jím, ňech čo chcú, do ňej doložá, rozvedu a rozhojňá ju uplňejšéj, a jaké chcu, jéj méno daju; ja novu anebo obšírňejšú vác už nebudem písat.[1065] Doložene su tu i metra aneb nohi na jednu každu peseň, nebude už treba čekat až na vitlačené ex. pesňí, počet tento pod svoju míru doložení nechibí;[1066] nech len pesňičku o s. Andelovi stražcovi, jako sem Jím písal,[1067] pod počtem CXLVII. položá a od ňej ďál vždi o jednu vac pridavajú. Predmenovana Správa asnad bi sa mohla dat vitlačit na obalce husto malimi literami, až bi sa tam zmestila, anebo na osobitní papírek na konci pristrčení, avšak nezvazaní, anebo ked ináč ne, bar po pesnach na druhej straňe, až bi tam papíru prázneho vistavalo. Psota bola, psota bude. S panem bohem.

Nech uroba všecko, jako sa Jím lúbí.[1062] Originál listu je v LAMS. Sú to zas dva pásy papiera, slúžiace na zavinutie zásielky. Text pokračuje súvisle z jedného pása na druhý, takže v tomto prípade niet pochybnosti, že pásy patria spolu. Adresa je tá istá ako na liste 50 i so zachovanou poštovou pečiatkou (GALGOCZ) a pomerne pekným odtlačkom Hollého prsteňa v pečatnom vosku. Keďže list nadväzuje na list 76, chýbajúci rok v dátume bezpečne dopĺňame rokom 1842.

[1063] Piesne pre Katolíckí spevňík z r. 1842 začal Hollý skladať v polovici júna 1840 (list 65, pozn. 15), takže ním uvádzané obdobie sa presne zhoduje so skutočnosťou.

[1064] T. j. v obsahu, rozvrhu.

[1065] Táto Hollého Správa, týkajúca sa Katolíckeho spevňíka z roku 1842, asi nevyšla.

[1066] Nazdávame sa, že Hollý posielal Hamuljakovi metrické schémy k Pesňám, ktoré vyšli v IV. zväzku Básňí (s. 46 — 52) s názvom Rozmeri Pesňí v prvém zvazku obsáhnutích. Boli to schémy k Hollého Pesňám, nakoľko tie neboli zahrnuté v prozódii, ktorá uvádzala Hollého preklady z antických básnikov v zbierke Rozličné básňe (1824) a vyšla potom v IV. zväzku Básňí. Pritom nás mýli iba to, že Hollý v liste naznačuje, ako by v tom čase ešte I. zväzok Básňí nebol vytlačený, hoci ten vyšiel už predošlého roku.

[1067] O tejto piesni písal Hollý v liste 76.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.