Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 88. Jozef Miloslav Hurban

[1206] (26. X. 1843)

Velební paňe!

Horliví Slovák p. Jan Král sa poberá k Vašej Velebnosťi jako k Otcovi slovenskích milích spevóv, obzlášť že aj on náleží k téj našej zpaňilej mláďeži, kerá zahorela novou láskou k miléj našéj slovenčiňe.[1207] Já teda po ňom sa k Vám ozívám, bo mi je i to príjemnuo, keď len muožem s Velebnosťou Vašou si pohovoriť — už bar aj osobňe ňije, teda predca aspoň v duchu. Čože ráčíte robiť? Ňišt nepočujeme o Vašej Velebnosťi. Já bich už bou sa ňije raz odebrau k navšťíveňú Vás: ale moje boje a vojny,[1208] ktorjé mi mnoho darebních scripturistikóv[1209] na krki uvalujú — ma žďi ešťe doma len držjá. Jezli Sťe neráčil mať pri rukách ešťe Zpevník evanďelickí, teda tu ho máťe, prezriťe Si ho.[1210]

Moja Nitra iďjé už v slovenčiňe do cenzuri. Ei bolo bi to, Velební pane, kebi Sťe sa Vi tam medzi nami jako oťec u prostred sinkóv lalotat počínajúcích — zjaviť chceu, už bar len ňektorími rjadkí. Prosím Vás poňížeňe, račte biť tak laskaví k nám a poťešiť nás básňou ňákou v Nitre. To bi bola electrická iskra pre všetkích nás mladích, k slovenčiňe sa tak uprimňe pritulujúcích.[1211]

Pan boh opatruj Velebnosť Vašu a daj Vám dožiť nestorskích rokóv — v stjenu slávi svojej, a v radosťi Simeonovej nad viďením približuvaňja sa spasenjá ludu slovenskjeho. Boh Vás žehnaj a požehnaj, jakož Vam prajem zo srdca v Hlubokem dna 26/10 1843.

Vašej Velebnosťi uprimní ctiťel Miloslav Hurban v. r.[1206] Originál tohto štvorstranového listu je v LAMS. Text je písaný len na prvých dvoch stranách. Na štvrtej strane je odtlačok Hurbanovho prsteňa v pečatnom vosku (poškodenom) a táto adresa:

Velebnému a slávnemu pánu panu Janovi Hollému visoko slávnemu kňazovi a spisuvaťelovi panovi mňe ze zláštnou úctou považiťelnému na Dobrej-Voďe

Listový papier bol takto poskladaný do podoby listu. Pri prepise sme menili wv a upravili sme písanie niektorých veľkých písmen. List v pôvodnom znení bez zásahov a vysvetliviek, ale s viacerými tlačovými chybami vyšiel v SP XV, 1895, s. 499 — 500 v odtlačení Jozefa Škultétyho. Upravený sme ho zaradili aj do edície Ján Hollý očami svojich súčasníkov, s. 187 — 188.

[1207] Básnik Janko Kráľ (1822 — 1876) bol v tom čase bratislavským študentom.

[1208] Hurban mal vtedy nepríjemnosti so svojím cirkevným inšpektorom, s cenzúrou II. ročníka almanachu Nitra a s načatou akciou tzv. únie luteránov a kalvínov.

[1209] Pravdepodobne — písačiek.

[1210] Zpěvník evanjelický, aneb: Písně duchovní staré i nové vyšiel v Pešti 1842.

[1211] Vydanie II. ročníka Nitry sa oddialilo. Po I. ročníku z r. 1842 vyšiel tento ročník až v r. 1844, a to už v štúrovskej slovenčine. Hollý neprispel ničím do Nitry.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.