Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 25. Jurajovi Palkovičovi

[360] (20. IV. 1829)

Veľkomožní pane, pane mňe najlaskavejší!

K nastávajícému svátku s. Jura všecko to, čo Sami si ráčá i na temto i na druhém sveťe žádať, z najuprímňejšeho srdca Jejích Velkomožnosti žádám téš a boha všemohúceho pri s. omšách za to prosiť neprestávám a neprestanem. —

Minulého roku Zelení štvrtek bol pre mňa poťešitedelní, nebo sem pram na ten deň list o laskavém vinaložeňú útrat na tlačeňí Eneidi obdržal[361] (za čo ešče ráz najvatšé poďekováňí vzdávám), aľe tento Zelení štvrtek[362] bol naproťi velmi žalostní, nebo v noci o druhéj hoďine strhlí u súseda prudkí oheň jednu treťinu ďeďini spálil. Celé fárske stavaňí je preč. Já medzi iním najvatšu stratu trpel sem na lichve, která sa uš ňijako ochraňit nemohla: zhorelo mi osem kráv, šest jalovic, jeden junec a jedno uš dávno odlúčené tela; zhoreli mi téš všecki ovce v počťe do sta. To bolo všecko moje živeňí: z odpredaních každí rok troch štiroch kúskov lichvi a z vlni viplácala sa čeládka a ine potrebi; aj včil sa malo volačo z lichvi odpredat (ktera je velmi draha, poňevač jej mnoho vipadalo),[363] volačo k tomu z vlni sa dostat a já sem si mal reverendu spravit, čižmi a širák; aľe lichva je preč, aj vlna je preč a preč je aj reverenda aj čižmi aj širák; k tomu aj pravú ruku sem si opálil. Mosím otrhaní chodiť. Bola pred tím psota, včil budú tri. Mosím zas od abecedi začat hospodárit. Ale darmo: čo boh na človeka dopustil, to nesme trpezlivo; ňišt neňí naše.

Nerád sem tomu, že v teho tak nazvaného časopisu muzeumského 2-hem ročném behu, 2-em zvazku na konci z listu p. pr. Kucharského stojí, že videl u mňa 6 spevov epickéj básňe Svatopluk.[364] Já sem to iním nevijevil, v tajnosti sem to držal, zakád nebude všecko hotove. Dovčilka je 8 spevov, zostávajú ešče štiri, ale jako to včil pojde, dokad nebude stavaňí postavené, nevím. Má-li sa ale meno Jejích Velkomožnosti v obetovaňú viložiť, jako sem učiňil, či meno to zamlčat a vec tak usporádat, abi sa predca poznalo, komu je obetovaná? nech si ráča vivolit. P. Koiš prislubil na nu sto zlatích dat.[365] P. Hamulyák všecku starost o vitlačeňí. Volačo s ňej čítal, ked bol kedisi pred Michalem u mňa, a velmi sa mu lúbila. Dost bude velká.

Uš sa ucťive do predešléj láski porúčam a zostávam

Jejích Velkomožnéj Milosťi najpoňíženejši služebňík a ctitel Jan Holly, far. madun.

V Madunicach dňa 20. dubňa 1829[360] Fotokópia listu je v LAMS. Na konci tohto listu je Palkovičov ťažko čitateľný latinský záznam: „Rs. 23. Maii medio Beimel Tyrnaviam excurrentis et Jelinek mittendo pro subsidio 30 f. a Hamuliak 20 f. a Dercsik oblatos et a me 50 f.; misi et mea collectanea de Svatoplugo. Deniq. ne deinceps epistulas ad me mittat in cooperta majori ob inanes expensas postales.“ (Preklad: „Odpovedal som 23. mája prostredníctvom Beimela vybehujúceho do Trnavy a poslal som Jelínkovi na podporenie 30 zlatých od Hamuljaka, 20 zlatých venovaných od Derčíka a 50 zlatých odo mňa; poslal som aj svoje poznámky o Svätoplukovi. Napokon, aby mi už neposielal listy vo väčších obálkach, aby nevznikali zbytočné poštové výlohy.“ — Preklad pozri aj u Št. Zlatoša, Písmo sväté u Bernolákovcov, s. 138.) Vysvetlenie k tomuto záznamu pozri v liste 28.

József Beimel — majiteľ vydavateľstva a kníhtlačiarne v Ostrihome a Pešti

Ján Derčík (1783 — 1842) — pôvodom z Čadce, bol profesorom orientálnych jazykov v Pešti a napokon titulárnym biskupom. Hollý mu venoval až štyri básne.

[361] Bol to list 20.

[362] Zelený štvrtok r. 1829 pripadol na 16. apríla.

[363] vipadalo — vyhynulo

[364] Bola to zmienka v Kucharského liste Hankovi, ktorý vyšiel v českom preklade v ČČM II, 1828, 2, s. 127 — 128 — pozri list 16, p. pr. = pán profesor.

[365] O prísľube Koišovom pozri v listoch 17 a 23.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.