Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 98. Vojtech Bartakovič

[1325] (Január 1845)

Dignata est Sua Celsitudo primas, in nexu remonstrationis per me adornatae,[1326] benigno ddo 23-a m. & a. p. rescripto mihi significare: Reverendae Dominationi Vestrae ex auxiliari deficientium fundo annuum 120 fl. MConv. subsidium inde a 1-a Januarii a. c. computando resolutum, congruaque disposita haberi: ut subsidium hoc in consuetis ratis Dominationi Vestrae dependatur.[1327] Quodipsum de benigno Suae Celsitudinis jussu ad Dominationem Vestram hisce perferendo piis…[1328][1325] Čistopis tohto listu nepoznáme. Našli sme iba jeho tzv. exhibit (výťah) na spisoch v AOVT. List pochádzal zrejme zo začiatku roku 1845.

[1326] Trnavský vikár Bartakovič z popudu „poniektorých dekanov“ podal žiadosť ostrihomskému prímasovi Kopácsymu zo dňa 30. novembra 1844 o zvýšenie podpory pre Hollého z kňazského výpomocného fondu (príloha VII).

[1327] Prímas Kopácsy vyhovel Bartakovičovej žiadosti a prípisom z 23. decembra 1844 oznámil, že Hollému sa zvyšuje podpora na 120 zlatých (predtým mal 80 zlatých — pozri list 83, pozn. 4), ktoré sa mu majú vyplácať v obvyklých čiastkach od 1. januára 1845 (príloha VIII). Vikár Bartakovič informoval o prímasovom rozhodnutí Hollého listom, ktorého čistopis sa nezachoval, ale jeho obsah poznáme práve z tohto exhibitu.

[1328] Preklad latinského listu (exhibitu):

Jeho Výsosť prímas v súvislosti s predostretím, ktoré som vystrojil, ráčil mi láskavým prípisom z 23. minulého mesiaca a roku oznámiť, že Vašej Dôstojnosti má sa z výpomocného fondu strádajúcich uvoľniť ročne podpora 120 zl. CM s platnosťou už od 1. januára tohto roku a kongrua upraviť tak, aby sa Vašej Dôstojnosti táto podpora vyplácala v obvyklých čiastkach. Z láskavého príkazu Jeho Výsosti oznamujúc to isté Vašej Dôstojnosti, v zbožných…

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.