Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 62. Martinovi Hamuljakovi

[866] (11. II. 1840)

11. unora

Najdražší pratelu! Posílam 3 ódi.[867] To je všecko toho roku;[868] i ňeňi ďiv, jedno, že pominutého mesáca boli u nás kostelné počti, s kterími sa predca človek zabavil; mosel sem krem toho aspoň len k súsedom ísť. Druhé, že sem mal plnú hlavu inšého. — Nech jích trebas kam strčá medzi ódi iného druhu. Na Štvrteckého však od 8. na p. b. Derčíka, od 17. na Ambruša Kochanovského a od na Bartakoviča, že sú o jednéj veci, trochu oddálá, jako též od 13. na teho istého Štvrteckého.[869] Až sú ale už odi dotlačené, bárs až na samem konci Zori položiť sa móžú. Poradek, do kterého Sami ódi rozhoďili, je dobrí. Druhi lirickích veršov súcejšé, spevňejšé a običajňejšé sú už všecki, totižto Horacovích 19 a iních u ňeho sa nenachadzajících 6, a tak do hromadi všeckích 25 druhov.[870][866] Originál listu je v LAMS. Písaný je na papierovom páse po jeho vnútornej strane. Na vonkajšej strane pása je tá istá adresa ako pri liste 53, ale bez poštovej pečiatky. Hoci list nemá obvyklé zakončenie, jednako k tomuto pásu už iný nepatril, čo dokazujú najmä zvyšky pečatného vosku, ktoré zapadajú do seba. Podľa posielaných ód zaraďujeme list do r. 1840.

[867] Nevieme určiť, ktoré ódy Hollý posielal.

[868] Roz. pre tento ročník Zory (1840), ktorého vyjdenie sa blížilo.

[869] Hollý bol predtým poslal Hamuljakovi viac svojich ód a teraz mu navrhol, ako poslané tri pozadeľovať v poradí (tak treba rozumieť opakovanému „od“). V Zore IV, 1840 vyšli spomínané ódy pod týmito číslami: 17. Na Imricha Štvrteckého (iná na toho istého pod č. 26), 2. Na Jana Derčíka (p. b. = pána biskupa; r. 1836 sa Derčík stal titulárnym biskupom), 19. Na Ambruša Kochanovského, 3. Na Adalberta Bartakoviča.

[870] Hollý použil v ódach (Pesňe) až 26 rozličných druhov strofických a veršových útvarov; ich vzorce uviedol v štvrtom zväzku Básňí (1842, s. 46 — 52).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.