Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 60. Martinovi Hamuljakovi

[852] (8. X. 1839)

Najdražší pratelu!

Posílám šest od novich a jednu staru,[853] na ňekolko popravenú, ktere jako, kde sa položit maju, druhí ráz. Rád bich vedel, vijde-ľi predca Zora na budúcí rok a o kterích časoch bi sa tlačit začala. Nech sa len o prózu postarajú,[854] ja ešče volakolko od spravím a po počte odešlem do ňéj.[855] P. Clarovi Kuzmovi, až bi sa s ňím nekde sešli, nech toto poveda. 2. bežiceho mesáca do Petra k Pažitnemu na bidlo sa odebral ináč dobre zdraví otec jeho.[856] Dostali-li privolení k tlačenu jeho veršov od arcivivodi Franciška[857] &. Čo, jako ostatne veci idu?

Poručam sa už do predešlej pratelskej laski

Velmi na chitro.[852] Originál listu je v LAMS. V dátume chýba rok, ktorý dopĺňame na 1839 podľa toho, že Hollý s listom posiela ódy, ktorý vychádzali v Zore 1840. Hollý sa pri písaní listu tak ponáhľal, že sa naň ani nepodpísal.

[853] Ťažko určiť, ktoré ódy Hollý posielal.

[854] Zora IV, 1840 bola vyplnená zväčša básnickými prácami. Prózou do nej prispeli iba Ollík (preklad historickej povesti z nemčiny), Hamuljak (zpráva o peštianskej povodni), Ottmayer (novela) a Ján Kollár (výklad mena Kocel).

[855] V Zore IV, 1840 vyšlo 38 Hollého ód (s. 25 — 130).

[856] Kozmov otec Jozef Kozma (st.) mal za manželku Katarínu Pažitnú (zistené podľa matrík). Po smrti svojho syna (list 58, pozn. 10) odobral sa teda zrejme k manželkiným príbuzným do Svätého Petra pri Hlohovci (dnes už časť Hlohovca).

[857] Hollý sa spytuje Hamuljaka, či už dostal povolenie uverejniť báseň arcivojvodu Františka Karola na svojho otca, ktorá potom vyšla v Zore 1840 (pozri list 63).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.