Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 93. Martinovi Hamuljakovi

[1277] (29. V. 1844)

29. kvetňa

Najdražší pratelu!

Jejích premilí list neskoro sem dostal,[1278] prám ked ten deň, ked sme osv. p. biskupa na birmovku tu očekavali, p. Majtíňího,[1279] a teprv dnes moj pratel mi ho prečítal, že mosel po temto viďeku za čas trvajícej birmovki s predmenovaním biskupem chodit.[1280] Já už do konca ništ nemožem prečítat, čo bi boli literi velke jak palce. Je to bída nadevšecki bídi. Ale i zle chodím, na trochu nerovnejšej ceste padam. Včil pram začína mna v noze trhat. Bude-li s teho naozaj nasledovat lupáňí či ne, ešče nevím, nemalo bi. Srdco mi často lupka, obzlašt rano, pritom mna napína a tenkrat pod srdcem ločka, ale ništ nejde se mna, len nekedi trochu slanej čistej vodički z ust vikapka; toto, mislím, je žlč a vlhkost tela, nebo natchu skoro vždicki mám. Krem toho časem srdco mi silno bije a spolu v hlave a jazik miká a toto sa mi vidí bit príprava ke šlaku.[1281] Ostatňe žijem tu jak Ovidius in Ponto[1282] anebo jako pustevník a samotňík. Bude rok, čo sem tu v zadnem dome,[1283] u ňikoho sem ešče nebol, ani nemám s kím o nejakích učeních vecach sa pozhovarat.

Zakoni sňemu včilajše, až jích není mnoho, možu sa na ne chitit, až ale mnoho a dlha, velmi obtažna praca, nech neublíža beztoho slabemu zdravu svemu.[1284]

Tento tu pripojení náspev na zafické pesňe nech pošlu do Oravi komponistovi;[1285] ale i sam može melodiu na nu spravit, i na vac not jedna pesen sa može spívat. Bas nebude potrební, jako sam súdím,[1286] vistačí diškant.[1287] Otázka ešče je, mali-li bi sa všecki ti pesne metrické a rimovane v hromade, spolu jedna za druhu ve svem poradku, napred metrická a za nu rimovana v jednej knize vitlačit?[1288] Ja mislím ano; ale nech Jích len p. boh, za čo ho každodenne prosím, živí, všecko bi to ku svemu koncu prišlo. Inač asnad bi to aj zahinulo.

N. p. J. H.[1277] Originál listu je v LAMS. Aj tu je duktu písma vtlačený vysoký stupeň básnikovho postupného slepnutia. Chýbajúci rok v dátume dopĺňame podľa zmienky v liste, že „bude rok“, čo je Hollý na Dobrej Vode.

[1278] Nevedno, či to bol list 91.

[1279] Anton Majthényi (1780 — 1856) — pôvodom z Bystričian, stal sa r. 1841 svätiacim biskupom trnavského vikariátu; pri tejto príležitosti mu Hollý venoval aj ódu. (L. Némethy, Series parochiarum et parochorum, s. 760; Dielo VIII, s. 139 — 140.)

[1280] Martin Lackovič ako dekan sprevádzal birmujúceho biskupa po svojom dištrikte.

[1281] Podobne písal Hollý aj v liste 92.

[1282] Ovídius v Ponte — Rímskeho básnika Ovídia vypovedal cisár Augustus k Čiernemu moru (= lat. Pontus), kde básnik ťažko znášal svoj osud; odtiaľ písal svoje Žalospevy (Tristia).

[1283] Hollý podľa zachovanej tradície býval na dobrovodskej fare v malej izbičke, určenej pre kaplána. Táto miestnosť s istými obmenami sa zachovala podnes. Podľa zmienky v tomto liste by sa však mohlo vyvodzovať, že pri fare bola osobitná miestnosť, v ktorej Hollý býval.

[1284] Tento odsek listu je v pôvodine zvlášť nejasne písaný. Hollý tak slabo videl, že mu písmená prechádzali jedno do druhého. Miestami pôvodinu prepisujeme iba podľa celkového zmyslu.

[1285] Aký nápev posielal Hollý, nevieme. Hollý ho kázal poslať Žaškovskému (list 91, pozn. 10), ktorý sa však nestal zhudobnovateľom jeho spevníka, hoci sa s ním o tom rokovalo (list 94).

[1286] Nedá sa rozhodnúť, či je v pôvodine „súdím“ a či „súdí“.

[1287] Hollý myslel na notovanie len pre spev („diškant“), bez sprievodu organa („bas“). Napokon však spevník vyšiel aj so sprievodom organa.

[1288] Hollého spevník z r. 1846 zahrnoval iba rýmované piesne. Vyšiel s názvom: Katolíckí spevňík obsahující pesňe na všecki víročité slavnosťi, jako též pesňe o svatích božích, a v rozličních časoch a potrebách od Jana Hollého. V Buďíňe, literami Kr. univers. tlačárňe. 1846.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.