Zlatý fond > Diela > Korešpondencia Jána Hollého


E-mail (povinné):

Ján Hollý:
Korešpondencia Jána Hollého

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 33 čitateľov


 

List 54. Spolok milovníkov reči a literatúry slovenskej

[805] (1836)

Admodum reverende ac eximie domine paroche, domine nobis singulariter colendissime!

Actionaria cultorum linguae et literaturae Slavicae Unio, insignem Admodum Reverendae ac Eximiae Dominationis Vestrae operam literariam, qua calendarii (almanach) Zora, pro anno 1836, procuratam editionem non locupletare solum, verum et exornare dignabatur,[806] pro tenuitate virium honoratura, eiusdem calendarii editionis anni 1835-ti quinque et anni 1836, pariter quinque — cuprorum vero extra Zoram procusorum, nominatim Augustissimi Imperatoris et Regis Nostri Apostolici Ferdinandi I-i (V-i)[807] dena et herois Nicolai Jurišič,[808] plagae item Tihany,[809] e singulis bina exemplaria in tesseram gratitudinis Admodum Reverendae ac Eximiae Dominationi Vestrae ceu proemium praestitorum laborum, per actionariam Unionem pro praesenti in productis literariis stabilitam — pro futuro vero crescente videlicet Societatis fundo in parata dependendum hisce transponit atque ut actionariae hujus Unionis conatus in commune unice bonum directos cooperatione sua literaria, seu ad continuativam Zorae seu ad novam alterius utilis libri editionem destinata, porro etiam secundare dignetur, Admodum Reverendam ac Eximiam Dominationem Vestram majorem in modum una provocat.

In reliquo pretiosis affectibus commendati, singulari cum cultu manemus

Admodum Reverendae ac Eximiae Dominationis Vestrae

Budae, die[810][805] Originál listu je v LAMS. Je to vlastne len kópia listu, ktorého originál poslal Spolok milovníkov reči a literatúry slovenskej Hollému a ktorý sa v tej podobe nezachoval. Na jeho druhej strane vľavo dole je adresát: „Admodum reverendo domino Joanni Hollí“. List nie je datovaný; dá sa predpokladať, že ho písali nezadlho po vyjdení Zory 1836.

[806] V Zore II, 1836 vyšli od Hollého: Báseň na cisára Ferdinanda I., desať selaniek, Podzbúdzáňí Ňemňislava a Na krásnú zahradu. Spolok honoroval Hollému tieto príspevky poslanými exemplármi Zory I a II a obrazmi, ako sa to spomína ďalej v tomto liste. Toto bol obvyklý spôsob honorovania príspevkov v Zore (pozri aj V. Matula, Stanko Vraz a Alexander Vrchovský, LA 1964, s. 79 — 80).

[807] Obraz Ferdinanda I. (medirytina) bol v Zore II umiestený ako frontispice.

[808] O Mikulášovi Jurišićovi uverejnil v Zore II, 1836 (s. 141 — 152) článok Martin Hamuljak a pripojil k nemu aj podobizeň tohto chorvátskeho hrdinu.

[809] V Zore II, 1836 (s. 233 — 254) podal Karol Šnell cestopisnú črtu Pamatnosti Blatoňa (= Balatonu) a doplnil ju vlastnou medirytinou s názvom Vyhlídka od západu na Tyhaň a Füred. (Tihany — obec na polostrove Blatenského jazera.)

[810] Preklad latinského listu:

Veľadôstojný a vznešený pán farár, nám obzvlášte veľavážený pane!

Akcionársky Spolok milovníkov reči a literatúry slovenskej, chcejúc Vašej vznešenej Veľadôstojnosti podľa skromných možností odmeniť vynikajúcu literárnu prácu, ktorou ráčila na rok 1836 pripravené vydanie kalendára (almanachu) Zora nielen obohatiť, ale aj povzniesť, posiela týmto Vašej vznešenej Veľadôstojnosti na znak vďačnosti z toho kalendára vydaného na rok 1835 päť exemplárov a na rok 1836 taktiež päť; z medirytín vydaných okrem Zory, a to najvznešenejšieho cisára a nášho apoštolského kráľa Ferdinanda I. (V.) po desať a hrdinu Nikola Jurišića ako aj krajiny Tihány z každej osve po dva exempláre ako odmenu za vynaloženú prácu, ktorú nateraz akcionársky Spolok určil za literárne diela, ktorá však bude v budúcnosti závisieť od hotovosti, ako totiž porastie základina Spolku, a zároveň pozýva ešte naliehavejšie Vašu vznešenú Veľadôstojnosť, aby podujatia tohto akcionárskeho Spolku, zamerané jedine na vospolné dobro, ráčila aj naďalej priaznivo napomáhať svojou literárnou spoluprácou, či už na pokračovaní Zory a či na novom vydaní ďalšej užitočnej knihy.

Napokon odporúčajúc sa do vzácnej priazne, zostávame s osobitnou úctou Vašej vznešenej Veľadôstojnosti

V Budíne dňa…

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.