Zlatý fond > Diela > Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym


E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 97 čitateľov


 

1. Vajanský Hviezdoslavovi

Turč. Sv. Martin 23/4 1879

Drahý braček môj!

Tu Ti posielam prvý hárok Orla, kde sa nachádza moja práca „Maják“,[1] a síce s tým cieľom, aby si mi povedal Tvoj bezohľadný úsudok. Nerobím to zo žiadnych iných, asnáď hlúpych a pri šmíreroch a veršotepcoch obyčajných ohľadov, ale jedine z túžby za radou, pokynutím, a pravdu vyznajúc, úsudkom. Bolestne je, keď človek pracuje s krvou srdečnej komory bez toho, že by sa nadiať mohol, nie snáď prajnej, ale vôbec žiadnej, pražiadnej mienky. Voláš jako blázon do pustej hory — a aj ten, čo je vstave počuť, zostáva nemý. Tu máme výtečných juristov, šikovných politikov, talentných redaktorov — ale všeho všudy — predsa nemáš tu človeka, ktorý by ti v tých subtílnych labyrintoch poézie čo len malým pokynutím vedel poslúžiť. Ja viem, že Tys’ na tom práve tak, jak nie horšie. Videnie pri pohároch a medzi hlúpymi zdravicami nepostačuje, a preto by som rád vstúpiť s Tebou do duševného spojenia, bárs len prostriedkom vyvalchovaných handier a ocele. Snáď nám to nebude obom na škodu. Z našich hniezd ťažko je čerpať motívy, a ver mi, hrozí nám zakrnutie, prirodzený to následok úzkosti, do jakej nás vtesnal hlúpy osud. Somári sa rozvážajú svetom, a mohli by nabrať dojmov, foriem a látok, avšak, že sú somári, berú iba seno. Nám ale, vtrepaným medzi nákovu pokútnosti a kladivo povšedných starostí, musí slúžiť motívom vzájomná zdielnosť, ináč skocúrkovatí tá naša biedna múza.

A predsa je poézia tak potrebný chlieb pre život zobúdzajúceho sa národa, a predsa nás pudí vnútorné povolanie k tvoreniu.

Ja som toho presvedčenia, žes’ Ty jediný, ktorý povolane básniš teraz na Slovensku. Veď je to hrozná spusta na tom poli u nás. Tu pri Orle vidím tie príspevky, ktoré mi neukázali posiaľ ani najmenšej stopy zobúdzajúceho sa talentu. Málo prichádza, a čo dôjde, to je tá suchá bieda de Garamsek. Ty si síce tiež vo veľkej chybe. V jednej básni máš toľko ideí, že by z nich mohlo päť našich poetov roky a roky sa živiť. Ony, to jest tie idey, sú u Teba poukladané jedna u druhej, ba tískajú jedna druhú — sú si jedna druhej nepohodlnými.

A to je zle. Vezmem 50 briliantov a skopím ich do jednej kopy. Ony budú blýskať, trblietať — a slepiť. Dôjde ale k nim múdry zlatník. Vezme z nich len 9 kusov a poukladá ich v strojnú symetriu, a nad šperkom tým bude žasnúť svet, srdce potešia, oko príjemným, harmonickým svitom neoslepia, ale oblažia.

Nuž tak, buď sporivejším s tými Tvojimi brilianty a netískaj ich primnoho do úzkeho rámca. Ponahaj, aby každý z nich mal dosť priestoru k trblietaniu.

Ľaľa! nepovolaný radca! Prijmi toto mne vnuknuté poznamenanie tak, jako Ti ho úprimne posielam. Má to byť agi[tácia] k ďalšiemu styku. Jako odpoveď vyprosil bych si Tvoj nestranný úsudok o „Majáku“.

Servus! Zbohom

Vajanský[1] Vajanského báseň Maják vyšla prvý raz v časopise Orol X, 1879, č. 4.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.