Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Jožko môj!
Zakrič: už je kôš hotový! — Áno, čo pripojene Ti posielam, je — celok, okrúhly celok![188]
Kedysi (— prišla reč o tom do prvého zväzku zbierky —) poludňoval som; teraz, ako z názvu vidíš, zas odbavil som večeru; myslím, keď človek dva razy dňa je, nemá sa čo báť smrti od hladu: no aspoň dva razy musí a má jesť na každý pád! tedy keď neraňajkujúc (bo raňajkovať je čisto zlozvyk), poobedoval, nech si potom ešte i — zavečeria.
No, ani sa nenazdávaj, že Ty a Kvapil s vašimi skvostnými kritikami[189] (za ktoré isteže veľmi a veľmi ďakujem!) primäli ste ma k tomu: aby som po „poludienku“ prichystal ešte i „večeru“. Nie, myšlienka k tomu vznikla u mňa bola hneď vtedy „popoludní“, no s prvým zväzkom súrili ste, a tak vystala „večera“ asnáď pre druhý zväzok. Medzitým posielam Ti ju predsa i do Pohľadov.
Keď ale práca zrejme súvisí s „Poludienkom“ (áno, osoby sú tie isté!): tak, jestli vradíš ju do Pohľadov, prosím Ťa, učiň poznámku pod *, označujúcu onú súvislosť, aby obecenstvo už vopred orientované bolo, a ak mu ďaka, čítalo prácu túto hneď za prečítaním Poludienku!
Pri tejto poslednej síce rozpriadol som sa až priveľmi; no nebolo možné ináč; a aspoň snáď niektoré čiastky — uspokoja Ťa.
Pritom všetkom ale, že je práca pridlhá, prosím Ťa: nerozkúskuj mi ju, ale uverejni či už v terajšom a či v prvom čísle celú, pravda, čo večera, tedy akt v sklonku dňa a tak i roku, hodí sa vari lepšie teraz do ostatného čísla. O správnosť tlače tiež, prosím Ťa, postar sa, a čo kde som možno pri náhlom strúhaní či varení pochybil, čo náš vážny lingvista — oprav to.
Onedlho započnem — väčšiu prácu; len neviem, svoju chatrnú sekerku či nezatnem do — neprimerane veľkého kmeňa. Všetko jedno, musím; nedá mi odlihu.
V ostatnom ako sa máte? Čo je s pravotou Svetovou?[190] Dôjde predsa len k meritórnemu pojednávaniu? — Vyzvanie ohľadom založenia ved[eckého] spolku[191] i s podpisným hárkom hneď za horúca poslal som — Murdžákovi, aby, reku, on primal kňazov svojich ku pristúpeniu; on od tých čias mlčí a neposiela mi hárok spiatky. Týchto ľudí museli by ste bližšie poznať: potom by ste videli a vedeli, čo to za nenapraviteľná čeliadka.
Konečne, Jožko môj, nemám čo čítať. Nuž pripojujúc 1 zl. na poštové útraty (bo nechcem, aby si sa pre mňa oškodzoval), prosím Ťa, pošli mi dačo z tohoročného Světozora, Zlatej Prahy a Květov alebo i len z ktoréhokoľvek. Viem, už dlhujem Ti lanskými ročníkmi, no neboj, pošlem Ti ja to raz všetko rúče.
Lit[erárne] listy, hľa, ani si len nepovšimli mojej zbierky.[192] No nič to; zato ony i bez toho poštipnú ma tu i tu. Pravda, nesmie ma bolieť, lebo pravdu hovoria.
Zbohom!
Tvoj Pavol
V Námestove 13/11 1892
[188] Bola to epická báseň Večera, ktorá je voľným pokračovaním a zavŕšením deja básne Poludienok, zaradenej do I. zväzku Zobraných spisov básnických. Škultéty ju publikoval v SP XII, 1892, č. 12 a potom znovu vyšla v III. zväzku Zobraných spisov básnických Hviezdoslava (1901).
[189] Škultéty uverejnil obšírnu recenziu I. zväzku Hviezdoslavových Zobraných spisov v SP XII, 1892, č. 7 — 9; český básnik František Kvapil (1853 — 1925) svoju recenziu tohto zväzku publikoval v „Nedělních listech“ Hlasu národa; recenziu prebrali Nár. noviny XXIII, 1892, č. 117 — 119.
[190] Vajanského tlačová pravota za článok Hyenizmus v Uhrách (Nár. noviny 1892, č. 107), ktorým ostro odsúdil násilie maďarských žandárov pri slávnosti odhalenia náhrobného pomníka J. M. Hurbana v Hlbokom. Súd bol 17. decembra 1892 v Prešporku; Vajanský bol odsúdený na jeden rok väzenia, 300 zl. peňažitej pokuty a na zaplatenie súdnych trov vo výške 257 zl. 50 kr. (Nár. noviny XXIII, 1892, č. 148b.)
[191] „Vyzvanie“ i návrh stanov „Slovenského vedeckého spolku“ boli uverejnené v Nár. novinách XXIII, 1892, č. 106. V 120. čísle Nár. novín však A. Kmeť v článku Vedecký spolok! prikláňa sa k návrhu, aby to bol „Slovenský muzejný spolok“, opretý o zriaďujúce sa múzeum v Martine. Tak sa aj stalo a vznikla Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorá vydávala svoj Časopis i Sborník.
[192] Literárne listy uverejnili recenziu I. zväzku Hviezdoslavových Zobraných spisov v III. ročníku (1893); napísal ju Tichomír Milkin (Mentor).
— básnik, dramatik a prekladateľ, jeden z hlavných formovateľov slovenského literárneho realizmu, hlavný predstaviteľ slovenského básnického parnasizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam