Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Svetožiaro!
Predne odpusť, že žiadny verš sa neurodil; príčinu toho pripíš jedine sebe, u nás diletantov potrebno hodne zavčasu zaburcovať, aby sme z tých každodenných chlebových dúm alespoň na okamženie precítili, ináč lopotíme-klopotíme sa obyčajným drgom ďalej… Tedy tuná chyba. Medzitým čo sa vlečie, neutečie a dovlečie sa do redakcie Slov. pohľadov druhý raz, ak totiž dvere nebudú uzamknuté.
Almanach ešte vždy nemám, no náhradou za všetko doletel Tvoj slávny Vilín[125] na — tátošovi; čudokrásne dieťa fantázie! Neodložil som zošit, kým som ho cele celé a mnohé časti i opakovane neprečítal, s Tebou svorne nepremyslel, mnohé neprecítil. Chlape! Tys’ začrel v tomto diele do najčistejšieho prameňa božského naladenia, Tys’ povolaný epik, Tys’ — — no kto sa Tebe vyrovná? Ciepkame ďaleko za Tebou, ako som to kedysi úprimne poznamenal… Sláva Ti, sláva, brat môj, a horúca vďaka za pôžitok z diela Tvojho tak bohate vyplývajúci. Ufám sa, povolaní ocenia prvý skvost našej literatúry náležite. Sveto môj, nože tak i ďalej, ďalej a — — obdržíme, som pevne presvedčený, skoro svojho „Dragúna“, „Pána Tadeusza“ etc.[126]
A týmto dielom poukázal si aj na pravý zdroj slovenskej poézie. Povesť ľudu nášho, áno, ona zdrojom najmohutnejším, najčistším.[127] A oné časové narážky čo tiene dneška zvyšujú svetlo na onej strane. I jas i stín, i slasť i bôľ oslavuješ, ale i tepeš, zíde sa veľmi i toto posledné. Pravdy tam preslovené sú ozaj búrnym zvonom, ó, bár by prenikli najhlbšie — ďaleko — široko. Vôbec, kto takto mohutne a šťastne spievať umie, nemožno, žeby dakedy v kríži a trápení mohol upadnúť v hriešnu lieň. Braček, nerúhaj sa naproti svojmu veleduchu, Ty musíš ďalej a ďalej Ty aj pôjdeš! Na zdar! a ďalšiu poetickú púť.
Tvoj Pavol
Námestovo 21/1 1886
[125] Vajanského epická báseň Vilín, publikovaná v almanachu Živena II, 1885, i v osobitnom odtlačku, o ktorom sa práve na tomto mieste hovorí.
[126] Myslí asi na Puškinovu epickú báseň Husár (o niekoľko rokov neskôr ju do slovenčiny preložil sám Hviezdoslav) a potom na Mickiewiczov epos Pán Tadeáš.
[127] Vo Vilínovi Vajanský motivicky vyšiel zo slovenskej ľudovej rozprávky Nebeská sláva.
— básnik, dramatik a prekladateľ, jeden z hlavných formovateľov slovenského literárneho realizmu, hlavný predstaviteľ slovenského básnického parnasizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam