Zlatý fond > Diela > Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym


E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 93 čitateľov


 

255. Hviezdoslav Škultétymu

Jožko môj drahý!

Pre Tvoje uspokojenie odpovedám Ti bez odkladu. Ja že sa na Tebe hnevám? Ani zďaleka! A prečo? niet k tomu pražiadnej príčiny! A skadiaľ si toho domnenia? nebodaj, že posledné čiastky „Tragédie“ prichádzali Ti v sprievode jednoduchej značky; no tu mali by sme si podať ruky: lebo veru i ja som priťarbavý do písania listov, a preto tiež — odpusť!

Veru som veľmi rád, že Madácha som konečne striasol z pliec, ač nemôžem povedať, že jeho prekladanie nebolo by mi chutilo; však odtiahlo sa to — až hrúza! i že som sa prerátal čo do času, to ma mýlilo a — rozčuľovalo. O pôvodnom pracovaní medzitým — ani reči; čo som stihol napísať, podal som Ti vo „Steskoch“, a rád som, že i tie mám ako-tak z krku. Čo teraz? Nuž, keďže bez práce ešte nateraz nemohol bych žiť: bude ona akiste teraz už len samé — prekladanie; k pôvodnému niet vôle, niet chuti: ej, starnem, Jožko môj, a upadujem! — Na stole mám Aranya, toho chcem teraz odbaviť, a potom? asnáď zo slavianskych poetov ešte niečo, zo Shakespeara atď., dá-li Boh zdravia a života. A neprechovávaj obavy: čo urobím, bude prácou pre Pohľady. Veď mrzí ma až podnes, ako špatne podala mi „Dennica“ sedem básní Aranyových, skoro som na tom, pokúšať Ťa, či by si mi ich neuverejnil v Pohľadoch, pravda, musel by som Ti k tomu cieľu vlastným rukopisom poslúžiť. Čo povieš na to?[500]

Bôľne sa ma dotkol pasus Tvojho listu o neriadoch teraz zasa pri kníhtlačiarni. Preboha! čo to z nás bude, jestli každý náš podnik takto podožierať bude hmyz korupcie!? Hrozné! hrozné! A naši ľudia len sa neprebúdzajú, nenapravujú; ale ľahtikária veselo ďalej! A my chceme posudzovať náživu, šafárenie protivníkov? Nemáme ani iskierky oprávnenia k tomu! Ba horší sme od nich: tí strovili svoje, trebárs i zdedené majetky, my ale zmrhali mozole — ľudu. Lebo či je ináč s Tatrou? Hej, máš svätú pravdu v tom, kto prekazil nápravu u tohto ústavu, a ja by som Ti vedel i udať príčinu (nebohý Štefanovič[501] vyrozprával mi jednu škaredú historku z pomeru menovanej Tebou osoby k Tatre; nuž, toto bolo treba zakryť — — ). Nie, nebude ti ináč u nás, kým nezrečieme sa vypínavosti, pýchy, nádhery (zvlášte u žien), rozkošníctva, hýrenia… a nenaučíme sa prísne ponímať život a jeho povinnosti tak v dome ako i mimo neho, prikrývajúc sa tak, ako nám pokrývka stačí. Ba Meakulpínskych[502] čím viac! hodne a často prať do toho, až narazíme cestu inú, napravíme, preporodíme sa! — Ja narazil na jedno-druhé v „Steskoch“, lebo ver mi, zúfam nad naším stavom, a ani nie tak pre ústrky nepriateľské na nás, ako pre naše vlastné hriechy a poklesky; a nebodaj pre toto zanevrel na mňa — Sveto, lebo keď bol tu na poslednom divad[elnom] predstavení, ledaže stratil so mnou slovo. Ako? náš Svetozár, duch tak prenikavý, prezieravý, nemal by dovidieť, že priepasť je, kam sa rútime? Nemožno! — Ale dosť o tomto.

V deviatom čísle Pohľadov dokončenie „Tragédie“ celkom správne je podané, opravovať tedy niet čo; a ako Ty čo opravíš, s tým som ja vždy uzrozumený, veď to robí naša — autorita.

Kukučin ani mne sa neozval; inu, revanš, veď i ja hodne som sa opozdil s oným veršom.

Maj sa mi dobre, Jožko môj, zbohom!

Tvoj úprimný Pavol

V D. Kubíne 12/X 1906

NB. Čo som Ti odpísal tu intímneho, podrž, prosím Ťa, za také i Ty. O.[500] Škultéty tieto preklady (pozri pozn. 2 k listu č. 231) naozaj uverejnil v SP XXVII, 1907, č. 2 — 3.

[501] Miloš Štefanovič zomrel 21. 11. 1904.

[502] Meakulpínsky je pseudonym Ladislava Novomestského (1859 — 1939), autora brožúry Co hatí Slováky? a článkov v Hlase.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.