Zlatý fond > Diela > Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym


E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Korešpondencia P. O. Hviezdoslava so Svetozárom Hurbanom Vajanským a Jozefom Škultétym

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 114 čitateľov


 

5. Hviezdoslav Škultétymu

Drahý Jozefe!

Veruže ma veľmi, veľmi teší, že som Ťa konečne vyrušal zo sna, z toho totiž, do ktorhos’ bol pre mňa ponorený; bo ja viem, žes’ s inými Tvojimi priateľmi nadostač diškuroval a porád diškurzy prevádzaš, len pre mňa nemals’ posedenia na jednu bárs akú malú klebietočku. No a čo viac, oba my ešte len pred pár týždňami štátnici onakvého kalibru, a či po pravde štátni služobníci — či nie tak? Veďže už len zjav sa, čo si a kto si? a či hádam správne? Ako takí samospasiteľne koľko sme sa už mohli obapolne nakrákoriť! A kde nič, tu nič — tichotichí oba, ako ryby vo vode, pohrúžení až na dno svojich povinností, pohrúžení tým hlbšie, bo veď im čosi kremä úradného biľagu ťažko tlačí i na duši i na srdci i na mysli… Hja, braček! to tak ďalej nemohlo ísť; aspoň jeden ta von z tej olovenej gliedy, von z tých mračných kutíc, von na podstenu, na ulicu, na rínky a na námestia, do šíreho sveta, na — — zlatú, čisto slnečnú svobodu!… A ten jeden, ten prvý z nás som ja! Ihop!! Škoda tých mladých troch rokov v onom postavení strávených, ktoré akoby boli zavítali bez jara a pominuli bez leta. No, Pavle! nežaluj! Vykĺzol si sa tu i tu ta k lúčinám a lesinám, a tam utrhols’ kvietok so sladko-sladkým medom: rozkochaným to pocitom, tu zas polapils’ zavše vtáčka: jednu-druhú to myšlienku… a oboje odovzdals’ ta na oltár národa tvojho zborený! To dosť v jarme, kde ťahať len a mlčať, necítiť a nemyslieť, to dosť! Nežalujem! nie! Ja pracoval verne a mnoho, a čas k oddychu venoval všehdy úbohej, osamelej múze. Braček! ak si dobrým „cour-macherom“ —, nože no sa okolo nej; a viem ja, vieme mnohí, vie zobudené površie národa, že si súci k tomu zvlášte: i nože sa vzrušaj a odnášaj z jej úst čas po čase rozprávočku, ktorú tak krásne a verne opakovať rozumieš![23]

Zatváram a predpokladám, žes’ jej stálym a verným milovníkom, predpokladám mnohé nezjavené stopy a rozpomienky na dostaveníčka, vtesnané v labyrintské priečinky Tvojeho písacieho stolíka. Nedovolil by si mi tak pol očkom dnu kuknúť?…

Ver, Paľo Zoch tak mi Ťa[24] odfoto- a či fonografoval, že mi až vlasy dubkom stali nad žiaľuplným tým, bo i hrozným pohľadom. Môj Valibuk Jožo by mal zmalátnieť!? Nemožno! neveril som, a neklamal som sa. Viem, že mnoho toho, čo k zemi tlačí, všade okolite, a ani zbla z toho, čo by nejak pozdvihnúť bolo vstave; veď ale i štíhly korintský stĺp podržal hrímajúceho Zeusa, — i čo by to isté nevykonal žulový balvan Tatier, tým skôr, keď zlokotná chmára to len nad ním, ktorú jako dovial, i zaveje neustály vietor časov zanedlho.

Cenzuruješ? Toľko, viem, že Ti nezveria; teda podávaš mienku sine voto?[25] Dôverujem v Teba z tej duše, že obraz Tvojej drahej matere zaslzený Ti zavše vtedy stáva pred očami… Nuž osožíš vždy a všade! a to je pri odvislej existencii dosť, ba veľa! Neboj, chlape, nič!

Ja pracujem, ako vidíš, literárne tak po troche. Braček! Forma mi chybí veľmi, veľmi — — nedostatok slovenskej to školy. Vajanský, s ktorým si následkom jeho vyzvania dopisujem, mi tože vytýka, a vraj akúsi prílišnú myšlienkovitosť, márnotratníctvo v ideách a obrazoch atď. Posúď si! píše mi, že vraj z mladších jediný povolane nateraz básnim! Neprechádza to až hen do sarkazmu!? Pýtal úsudok na svojho krásneho „Majáka“, unikum to u nás; zdelil som mu moje dojmy úprimne, mlčí, snáď aprehenduje…

Nuž zdá sa Ti „Ilona Žltovlas“? Uhádnutý tam tón prostonárodný? Desať spevov z nej už mám, ostatné neviem, kedy sa urodia, asnáď len dakedy v zime; čo bolo uverejnené, nie je iným, lež čistým úvodom. Väčšiu báseň s názvom „Oblaky“ vychystal som bol pre Slov[anský] almanach, nebola ale pre jej rozsiahlosť uverejnená; snáď ju vydám na predplatky samostatne, ježe-li možné bude. Môžbyť, že by Ťa jej myšlienka prekvapila. Drobností viac mám na porúdzi, i zas inú básn[ickú] povesť v rozvrhu. Neviem, nové moje povolanie jak mi dovolí k tomu času!

Čudno mi, že Paľko Zoch tak sťažuje sa na to spiatočníctvo nášho verejného a liter[árneho] života, keď i sám je kňazom, teda smer Tebou označený by mu asnáď lahodiť mal; veruže chvályhodné, keď on sám tak pochopuje z dogmata nevyplývajúce duševné veci národa.

Ten „Hazánk tót nópe“ káž mi, prosím Ťa, u tamojšieho kníhkupca doposlať poštovou dobierkou; som zvedavý na to monstrum. — Jarosl[av] Vrchlický je vskutku zjav neobyčajný, zná výtečne napodobňovať (nehovorím, že otrocky a čo plagiátor) Vikt[ora] Huga; len jeho cudzí smer mi nijak nejde k duhu. Svatopl[uka] Čecha staviam vyššej.[26] Ináč onen je ešte mladoch, i môže byť prvým v Slavianstve, bo známky toho má.

Budúcne viac. Len odpovedz čím skôr! Zbohom!

Tvoj Pavol

Námestovo 11/6 1879

NB. Banšell[27] sa tuším čosi durdí; dlhý čas, čo neslýchame jeden o druhom.



[23] Hviezdoslav naráža na Škultétyho pokusy o beletristickú tvorbu, na jeho prózy, ktoré začal publikovať už za študentských čias (Napred, 1871); Škultéty dosť zhusta uverejňoval prózy aj r. 1879 v Orle a v Besednici Nár. novín (pod pseudonymom B. Tatran.)

[24] V rukopise je „Ti ma“; podľa zmyslu opravujeme na „mi Ťa“.

[25] Narážka na to, o čom sa hovorí v predchádzajúcom liste č. 4 (pozri pozn. 3); pravda, Hviezdoslav pochyboval, že by Škultétyho mienka mala nejaký rozhodujúci význam, preto hovorí o nej, že akiste je „sine voto“ — bez práva hlasovať.

[26] Hviezdoslav zrejme naráža na tzv. kozmopolitickú orientáciu Vrchlického (a básnikov okolo časopisu Lumír), ako sa ona vyhranila koncom sedemdesiatych rokov v polemických bojoch o koncepciu českej poézie so zástancami tzv. národnej (resp. slovanskej) orientácie; medzi nich zaraďuje Hviezdoslav aj Sv. Čecha, a preto ho tu stavia nad Vrchlického.

[27] Koloman Banšell bol Hviezdoslavov priateľ zo štúdií v Prešove i literárny druh a spolubojovník v polemike okolo Napredu; začiatkom sedemdesiatych rokov si často dopisovali.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.