Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Dvorská, Daniel Winter, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martina Turanská, Jaroslav Geňo, Michal Maga. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Paľko drahý!
Obidva listy prijal som s veľkou radosťou a vďakou. Takým číslam Pohľadov som ja rád, v ktorých si Ty tak zastúpený, ako budeš v tomto. Je to útecha vo všetkých našich biedach. Ja už dávno staviam všetko len na literatúru.
O tej „Tatre“ čo mi píšeš, to sú veru strašné veci. Ja dôsledne uťahujem sa od všetkých takýchto vecí, ale pre nešťastie, ktoré nás tu stíha, naboľastil som sa dosť. Len v poslednom čase bol som už akýsi otupený, fatalisticky dívajúci sa na tie veci, preto vďaka Ti, že si ma vyburcoval. To je už nešťastie, ako sa nám ľudia nedaria! No pri peňažných ústavoch chcieť naprávať novinárskym krikom (Zigmundík!) je nebezpečná vec. Môže sa ľahko spraviť poplach a potom miesto nápravy, miesto liečenia máme zahubenie. Rok po roku veľké straty, a valné zhromaždenia výročné idú ako po masle, odbavia sa za pár minút, ako kde je všetko v najväčšom poriadku! Vlani ja sám bol som tej mienky, že krik Zigmundíkov nemôže byť prijatý do Nár. novín dvoma-troma týždňami po tichom, spokojnom valnom zhromaždení (prečo nenašiel si spôsobu predniesť to tam?!), do tých Nár. novín, ktorých redaktor je v tom ústave predsedom dozorného výboru!! Veď by to bola ešte strašnejšia, mravne horšia vec!
Zajtra je voľba direktora. Ak vyvolia Krupca,[381] zostane všetko pri starom a nastane potreba rozmyslieť si dobre, ako začať radikálnu nápravu. Ak vyvolia Štefanoviča,[382] tak, ja myslím, náprava nastúpi sama sebou. Štefanovič je človek chorý, ale čo by z polovice bol mŕtvy, jeho ešte bude dosť na to, aby v „Tatre“ peniaze z krpcov navytriasané nedávali sa ľahkomyseľne lumpom-pánom, alebo i na to, aby spravil poriadok i so samými úradníkmi ústavu v centre i vo filiálkach. — Krupec je pri Tatre už pred desiatimi rokmi odbavený, už vtedy dokázala sa jeho úplná nespôsobnosť; a dnes treba tu ešte viac charakteru, viac energie.
Lístok Fr[antiška] Kvapila[383] prikladám Ti, aby som nielen ja vedel, akého poriadneho syna má Mickiewicz.
Pokračovanie Steskov očakávam s trepotajúcim srdcom.
So srdečným pozdravením
Tvoj oddaný Jozef
5/IV 1903
[381] Rudolf Krupec, statkár vo Višňovom, do tých čias direktor Tatra-banky.
[382] Ide o dr. Miloša Štefanoviča (1854 — 1904), advokáta v Bratislave, ktorého skutočne zvolili za direktora Tatry.
[383] Český básnik Fr. Kvapil bol aj prekladateľom Mickiewicza a Słowackého, bol teda kompetentný vyslovovať sa aj o kvalite Hviezdoslavových prekladov z Mickiewicza.
— básnik, dramatik a prekladateľ, jeden z hlavných formovateľov slovenského literárneho realizmu, hlavný predstaviteľ slovenského básnického parnasizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam