Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Gabriela Matejová, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Michal Belička, Alžbeta Malovcová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Dorota Feketeová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Miroslava Školníková, Daniela Kubíková, Ivana Guzyová, Zdenko Podobný, Martina Chabadová, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Dominika Gráfová, Ivana Hodošiová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
[803]Drahý Dušan!
Ty teda by si chcel znať, či by tu mohol A. preletovať.[804] Nuž ak by sa odhodlal bývať v Borovine[805] — čo je na brehu mora s 3 — 4 domami sedliackymi a tiež s takou sedliackou kuchyňou, mohol by konečne i leto tam stráviť. Veď i tunajší ľudia, keď sa chcú „ochladiť“, idú tam bývať 2 — 6 týždňov, ovšem oni považujú za chlad, čo náš Europejec by nemohol za chlad považovať. Ostatne, ak by mu tam alebo v Splite, Makarskej počalo byť neznosno, môže odísť na sever, ja myslím niekam do hôr, n. pr. Ogulin, Delnice alebo Plitvické jazerá,[806] kde nenie tak veľmi draho. Nuž, Dušan môj, prosím Ťa, neukáž Šk. tento list — lebo ja musím vyznať, že ja velikých nádejí neprechovávam. Formy haemoptoické tuberkulózy[807] ani tu nejdú veľmi výhodne: no snáď veci premeny povetria by mohol A. dačo pomôcť, hoci tá premena tiež nemôže byť veliká, keďže v Anglii tiež bol na vidieku, ktorý leží blízo niveau mora.[808]
Skutočne ľutujem, že nemôžem ho vziať direktno k sebe. Ale to naprosto nemožno, lebo on by tu nenašiel ani pohodlie ohľadom bytu, ani zodpovedajúci kost. No konečne povaha tak hĺbavá, do seba zatvorená ako on, ľahko sa i zrečie každého spoločenského styku a zvlášte so mnou, s ktorým sa nebárs zhodoval v názoroch.
Inu, ver mi, urobím, čo môžem, aby aspoň ako-tak obstál tuná. Len ak nájdeš, že je veľmi slabý, nepúšťaj ho sem, lebo by mi bolo ťažko s ním si tu pomôcť, ak by mal mu dôjsť lebo nový záchvat haemoptoe,[809] alebo čo horšieho. Škoda, škoda nášho A a ako som ho ja ľúbil!
Vidíš, tak Ti to tuná! Keby ľudia neboli indolentní, naučení orientálsky žiť, alebo ešte skôr taliansko-sviniarsky, Dalmácia by bolo dnes najkrajšie zákutie Európy. Ale čože, človeče, keď počnúc od Fiume[810] po mori do samého Carihradu a od Triestu po zemi až po Palermo nenájdeš ani len záchoda. Factum![811] Moje mesto, spomedzi najpokrokovejších, má tri. Nuž vidíš, nemajú zmyslu za nič, len všetko čakajú od vlády a od úspechov politických, ktoré sa ovšem nedostavia ani sa nemôžu dostaviť, kým žijú životom viac hovädským než ľudským. Už my hovorme, čo chceme, ale naša Komjatná alebo Pucov alebo Gombáš prv ukáže dačo, ako tuná Split, alebo „republika“ Dubrovnik.[812] Takí to ľudia! Doktor je medzi nimi pravý baran, ktorý na svojich rohoch nosí hriechy sveta. Keby Ty vedel, koľko som ráz ovšivavel. Blchy — tie ma toľmä neženírujú — tu sa rodí chryzantém, tedy contravelen.[813] Potom ja, keď mi príde pacient, nikda sa nespytujem: odkiaľ si. Hneď mu poviem: Ty si z Povlja, ty z Humca, ty z Brejla, ty zo Zagvozda.[814] A skoro vždy i uhádnem. Vyhlásili ma za strigôňa, i že vraj mám zlé oči. A ja to jedine ďakujem môjmu nosu. Po nose ja hneď sa orientujem, kto je odkiaľ: každá dedina má svoj charakteristický smrad, práve ako v Orave každá nosí inakšie šnúry na haliene. Smutno mi je — pred 8. dňami umrel mi otec.[815] Teraz už takrečeno nič nemá ma čo tam pútať. Jedni ostarievame, druhí sa sťahujeme. Taký náš osud!
Boh Ťa opatruj! Pozdravuj každého, kto sa na mňa ešte rozpomína. Tvoj oddaný
M
4. 4. 1898.
[803] Dušanovi Makovickému.
List uložený v LAMS v Martine pod sg. 50 A 48.
[804] Albert Škarvan.
[805] Borovicový les (chorv.)
[806] Split a Makarska sú prímorské miesta v Dalmácii; Ogulin, Delnice a Plitvické jazerá sú horské vnútrozemské rekreačné strediská.
[807] Spojené s krvácaním (z lat.)
[808] A. Škarvan bol spolu s Čertkovcami vypovedaný cárskou vládou z Ruska (1897). Žil v Anglicku (1897 — 1898).
[809] Krvácanie z pľúc (lat.)
[810] T. j. Rijeky.
[811] Naozaj, skutočne (z lat.)
[812] Dubrovník bol samostatnou republikou.
[813] T. j. králik, ktorý sa používal ako prostriedok proti blchám.
[814] Povlje, prístavné mestečko na Brači v Kukučínovom lekárskom obvode; Ogulin a Delnice, mestečká na železničnej trati Zagreb — Rijeka; Humac, malé mestečko na Brači; Zagvozd, dedina spoza Biokova, prímorských hôr. Stade prichádzali ľudia za prácou na ostrov.
[815] T. j. 27. 3. 1898.
— popredný reprezentant prózy slovenského literárneho realizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam