Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Gabriela Matejová, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Michal Belička, Alžbeta Malovcová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Dorota Feketeová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Miroslava Školníková, Daniela Kubíková, Ivana Guzyová, Zdenko Podobný, Martina Chabadová, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Dominika Gráfová, Ivana Hodošiová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Drahí mladí priatelia![1518]
Vydávate knihu o prenasledovaní slovenskej študujúcej mládeže za časov pred prevratom.[1519] Bola to boľavá rana, z ktorej náš národ stále krvácal. Nepriateľ ju zadával vypočítave a bezohľadne v riadnych určitých obdobiach, že náš národ pripraví o vzdelanú triedu, premení ho v nepovedomú, surovú masu a pomaly ho pretvorí a asimiluje, aby sa zmiešal s masou maďarského národa. Bol mu potrebný taký umelý prírast zvonku, ak sa chcel udržať medzi inými sviežimi národmi, ktoré rástli prirodzenou cestou, plodnosťou a húževnatou životaschopnosťou.
Kniha užitočná a potrebná. V nej sa dočíta dnešné pokolenie, ktoré odrastá v ovzduší slobody, aké mala mládež časy ešte nie tak dávno: naučí sa z nej oceniť najvzácnejší dar slobody, že sa môže bez prekážky vzdelávať v svojej materinskej reči. Môže si ju pestovať, môže sa k nej priznávať bez strachu a okúňania, môže ju milovať ako najdrahší odkaz otcov.
Ale bude na osoh dnešnému pokoleniu i pre inú príčinu. Z nej predstúpi mu pred oči skvelý príklad, čo mu dáva mládež minulosti: ako sa posvätila službe ducha, oddala sa dobrovoľne vyšším ideálom a vybrala si cestu života tŕnistú.[1520] Presvedčí sa, ako slovenská mládež v rozhodnej chvíli nehľadala svoj osobný prospech, ale prospech svojho národa: jemu donáša v obeť výhody, pohodlie, blahobyt, ba i všetky výhľady budúcnosti. Radšej si vybrala cestu utrpenia, ťažkého odriekania, než aby bola zabudla na poslanie, ktoré má vyplniť v národe.
Dnešná mládež má tiež vysoké poslanie: je nádej národa, záruka jeho lepšej budúcnosti. Bude si musieť uvedomiť, že služba čistým vidinám bude i od nej vyžadovať obete. I ona príde na rozcestie, kde bude treba podriadiť osobný prospech a pohodlie celku, vyšším ideálom, službe svojmu ľudu, teda službe celku a tým samým i republike, ktorá môže byť veľká a šťastná len vtedy, keď jej budú slúžiť všetci synovia čestne a nezištne.
Kniha vychádza v nepríhodný čas na verejný trh. Časy sú veľmi zlé a nepriaznivé slovenskej knihe: kde knihy sa povaľujú v skladoch nakladateľov, miesto aby zavítali do slovenských domov a vykonali úkol, ktorý im bol zveril pôvodca. Nechže aspoň kniha slovenskej mládeže nájde cestu do slovenských domov a prekliesni si ju i ku srdcu našej mladi i dospelých![1521]
Martin Kukučín.
[1518] Úvod k nevydanej knihe o perzekúcii slovenských študentov na školách v Uhorsku.
Rukopis v súkromnom archíve J. Belnaya, ktorý ho publikoval v článku Moje stretnutie s Kukučínom v Prahe. V Zborníku Martin Kukučín v kritike a spomienkach. Bratislava 1957, s. 757 — 763. Tam aj podrobnejšie o zamýšľanej knihe a Kukučínovom úvode. Rukopis J. Belnay označil dátumom 1. 12. 1923, dňom schôdzky Detvana, na ktorej mu ho Kukučín dal.
[1519] Kniha nevyšla, lebo istý funkcionár slovenského študentstva celý materiál (bol v ňom i denník Mateja Janču, časopis Púčky) stratil. Podľa čiastočne rekonštruovaného materiálu vydal potom po rokoch Ľudo Izák knihu Tajný spolok Mor ho (Praha 1929).
[1520] Parafráza zo Štúra, ktorú Kukučín s obľubou používal.
[1521] Úvod k nevydanej knihe o perzekúcii slovenských študentov na školách v Uhorsku.
— popredný reprezentant prózy slovenského literárneho realizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam