Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Gabriela Matejová, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Michal Belička, Alžbeta Malovcová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Dorota Feketeová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Miroslava Školníková, Daniela Kubíková, Ivana Guzyová, Zdenko Podobný, Martina Chabadová, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Dominika Gráfová, Ivana Hodošiová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Punta Arenas 28. decembra 1920.[1039]
Drahý môj Branko!
Veľmi ma potešil list, čo som v týchto dňoch dostal, z ktorého som vyrozumel, že sa máš dobre. Bože daj, aby to tak i pokračovalo. Za vojny sme na Vás dosť mysleli a radi by sme Vám uľahčili Vaše postavenie, ale ako vieš, spojenia boli prerušené. Teší ma, že ste v tej ťažkej dobe viac netrpeli a že si Ty mal energiu pomôcť sebe, bratovi i matke a ešte si aj urobiť matúru a ísť na univerzitu.[1040] Vidím ja, Branko môj, že si sa podal na svojho kmotra a teší ma, že sme kolegovia, a to v dvojakom zmysle. Lekári majú v nových štátoch veľkú budúcnosť a môžu veľa vykonať, najmä tí, ktorí vládnu perom ako Ty.[1041] Čo sa mňa týka, ja som tiež niečo urobil, ale vieš, aké boli do dnešného dňa príležitosti na vydávanie, a najmä ja z Punta Arenas sa nemôžem na tie veci podujať. Ale dúfam, že sa budem môcť hádam vrátiť domov a tam usporiadať svoje prvšie práce, ktoré sa teraz opäť vydávajú vcelku a potom budem môcť i pripraviť do tlače nejaké nové veci.[1042] Pre mňa je škoda, že som veľa rokov nebol doma a stratil som kontakt s našimi pomermi, pretože v prácach musím spracúvať cudzie pomery, ktoré pre náš národ nemajú aktuálnu cenu.[1043] Vidím, že v Juhoslávii veľa pracuje a mladá generácia kráča novou cestou. Dúfam, že Juhoslávia čo do vonkajšej a vnútornej solídnosti bude čoskoro vzorným štátom a v Slovanstve bude hrať veľkú úlohu.
My sa tu mučíme, aby sme mohli usporiadať svoje veci a presťahovať sa domov. Ale i tu sa po vojne zmenili pomery a Amerika tiež pocíti všeobecnú krízu na ekonomickom poli a možno i otrasy na poli sociálnom.
Môj Branko, prijmi dovtedy naše srdečné pozdravy, moje i mojej ženy a odovzdaj ich Tvojej matke, sestre, Zdravkovi a všetkým Tvojim.
Zostávam Tvoj najoddanejší kmotor
dr. M. Bencúr
[1039] Brankovi Nižetićovi 28. 12. 1920.
List uložený v LAMS v Martine pod sg. 21 A 4.
Preklad listu z archívu Tatrana.
[1040] B. Nižetićovi skoro umrel otec (r. 1912). Preto sa predčasne musel starať o rodinu. Prv ako šiel študovať medicínu, bol asi dva roky novinárom v Splite.
[1041] B. Nižetić sa popri odborných článkoch zaujímal o takmer všetky oblasti kultúrneho života v Dalmácii.
[1042] V tom čase sa pokračovalo vo vydávaní zobraných spisov (VI. zv. vyšiel r. 1920), Kukučín upravoval Dojmy z Francúzska (1923), Prechádzku po Patagónii (1922) a Mať volá (1926, 1927), písal kratšie práce a napokon pristúpil k historickému cyklu.
[1043] Ide o cestopisné črty Prechádzka po Patagónii a román Mať volá.
— popredný reprezentant prózy slovenského literárneho realizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam